Rocket Lab здійснила перший пуск із території США

25 січня компанія Rocket Lab здійснила 33-й пуск малої ракети Electron. Вона успішно вивела на орбіту супутники HawkEye 360. Особливістю місії було те, що це був перший пуск ракети Electron, здійснений з території США.

Американський космодром Rocket Lab

Ще у 2018 році Rocket Lab оголосила про намір збудувати другий стартовий комплекс на території США (перший розташований на новозеландському півострові Махія). Компанія пояснила це прагненням збільшити частоту пусків, а також бажанням залучити додаткових клієнтів — насамперед держорганізацій та військових, для яких є обов’язковою умовою здійснення пусків з американської території.

Ракета Electron на стартовому майданчику космодрому Воллопс. Джерело: Trevor Mahlmann

Фахівці Rocket Lab вивчили чотири потенційні майданчики в США і зрештою зупинили свій вибір на острові Воллопс біля узбережжя штату Вірджинія. На його території розташований середньоатлантичний регіональний Космопорт (MARS). Будівельні роботи на острові розпочалися у лютому 2019 року та завершилися до кінця того ж року.

Перший пуск ракети Electron із території космодрому Воллопс. Джерело: Rocket Lab

Спочатку компанія планувала почати використовувати новий космодром ще 2020 року. Але наслідки пандемії COVID-19 та проблеми з переобладнанням стартового майданчика призвели до ряду відстрочок та перенесень, які надовго затягли початок її експлуатації. У результаті новий стартовий комплекс Rocket Lab здійснив свій перший пуск лише 25 січня 2023 року.

Супутники HawkEye 360

Перша «американська» місія Rocket Lab отримала назву Virginia Is For Launch Lovers. Її корисним навантаженням стали три супутники компанії HawkEye 360. Ці апарати займаються відстеженням радіочастотних сигналів, які потім аналізуються з використанням спеціалізованих алгоритмів та засобів машинного навчання. Супутники дозволяють визначати точне положення радіостанцій, радіомаяків, морських радіолокаційних систем та супутникових телефонів.

Супутник HawkEye 360. Джерело: HawkEye 360

Апарати HawkEye 360 можна також використовувати для оцінки точності роботи систем глобального позиціювання. Зокрема, вони наголосили на порушенні роботи GPS на тимчасово захоплених росією ділянках території України. У компанії вважають, що це пов’язано зі спробами військових заглушити сигнали системи.

Запуск супутників HawkEye 360 завершився успіхом. Ракета Electron вивела їх на 550-кілометрову орбіту, і з ними вже встановлений зв’язок. Загалом, Rocket Lab отримала контракт на запуск 15 супутників HawkEye 360. Інші 12 апаратів вирушать у космос протягом найближчих двох років.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада