Робот-скелелаз досліджуватиме печери на Марсі

Робот із розкладними кінцівками може опинитися на Марсі вже найближчими роками. Завдяки своїй конструкції він зможе пересуватися вертикальними поверхнями й досліджувати печери та лавові трубки.

Робот ReachBot
Робот ReachBot. Джерело: NASA

Робот-скелелаз

Команда інженерів зі Стенфордського університету розробляє проєкт робота для дослідження космосу під назвою ReachBot. Головною його особливістю мають стати розсувні кінцівки, які допоможуть йому не тільки чіплятися за поверхні, а й упиратися в них, і таким чином «зависати» у різних вузьких місцях.

Вперше проєкт був представлений 2021 року на конкурсі NASA з нових технічних робіт. Тоді він пройшов першу фазу випробувань, яка довела життєздатність самого концепту. Фактично йдеться про робота-скелелаза.

Необхідність його зумовлена тим, що на Марсі вже неодноразово знаходили печери та лавові трубки. Останні являють собою тунелі, які мають вихід на поверхню у вигляді вертикальних шахт. Вони багато могли б розповісти нам про історію планети, але сучасні ровери просто нездатні до них потрапити.

Як працюватимуть нові роботи?

ReachBot працюватимуть, поєднуючи дві різні технології: розсувні конструкції та маніпулятори. Окремо одна від одної вони давно вже використовуються в космосі. Перша допомагає вмістити у ракету великі апарати, подібні до James Webb. Друга використовується на МКС для того, аби переміщувати вантажі та елементи станції.

Але разом вони будуть об’єднані вперше. ReachBot працюватиме за принципом «трьох опор», відомим кожному скелелазу. Він розсуватиме свої кінцівки таким чином, аби одночасно три з них впиралися у камінь у трьох різних напрямках. Четверта його кінцівка в цей час пересуватиметься.

Після того, як робот упреться нею у камінь, він зможе визволити іншу кінцівку і пересунути її. Так, дуже повільно, але впевнено, він опускатиметься навіть вертикальною поверхнею. ReachBot зможе відбирати зразки не лише на самому дні лавової трубки, а й у її середині, фактично повиснувши у повітрі.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine

Стартап Vast відправить на орбіту космічну станцію Haven-1 в 2025 році
Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна
Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю
Приречений світ: хмара натрію видала вулканічний екзосупутник