Рекорди ціною життя: SpaceX нехтує здоров’ям працівників заради прибутків

Провідний світовий гравець у сфері ракетних пусків компанія SpaceX останнім часом привертає свою увагу не рекордами в космосі, а критичними внутрішніми проблемами на виробництві.

Працівники SpaceX
Працівники SpaceX позують перед ракетою, яка розбилася під час безпілотного випробування. Фото: REUTERS

Нове розслідування Reuters виявило тривожну тенденцію в цій аерокосмічній компанії. За даними, представленими компанією регуляторам у 2023 році, рівень травматизму в SpaceX вже другий рік поспіль суттєво вищий за середній у галузі.

У 2022 році на виробництві SpaceX було зафіксовано близько 600 випадків травм, які включали переломи, порізи, опіки, ураження електричним струмом, ампутації та серйозні травми голови. У 2023 році, як свідчать дані про рівень травматизму в SpaceX, ситуація значно погіршилася. На прикладі SpaceX у Браунсвіллі, штат Техас, помітно зростання рівня травматизму з 4,8 у 2022 році до 5,9 у 2023 році. У порівнянні з середнім значенням у галузі — 0,8 травми на 100 працівників — у аерокосмічній компанії Ілона Маска очевидні серйозні проблеми з безпекою.

SpaceX
У 2022 році на SpaceX рівень виробничих травм у шість разів перевищував середній показник у космічній галузі. Фото: REUTERS

Найбільше травм зафіксовано у команді, яка відповідальна за відновлення ракет. Працівники на Тихоокеанському узбережжі мають рівень травматизму на рівні 7,6 на 100 працівників, що у дев’ять разів вище за середній показник у галузі. Атлантичній команді пощастило трохи більше — 3,5 травми на 100 працівників.

Хоча SpaceX — єдиний учасник, який зараз займається поверненням прискорювачів з безпілотних кораблів. Утім, це не є виправданням для такого високого рівня травматизму. Це може свідчити про занадто швидкий темп запусків або корпоративну культуру, що недостатньо приділяє увагу безпеці.

Експерти вважають, що високий рівень травматизму свідчить про більш серйозні системні проблеми. Професор Університету Джорджа Вашингтона Девід Майклз висловив занепокоєння, що це може вказувати на низьку якість виробництва. А це водночас хвилює комерційних партнерів і NASA, яка укладає зі SpaceX контракти на мільярди доларів.

Технік працює над ракетою SpaceX Starship
Технік працює над ракетою SpaceX Starship. Останнім часом компанія була розкритикована за слабку культуру безпеки. Зображення: SpaceX

В компанії Ілона Маска постійно заперечують обвинувачення в тому, що в гонитві за контрактами вони нехтують безпекою своїх працівників. Головна операційна директорка Гвінн Шотвелл наголосила, що безпека є найвищим пріоритетом SpaceX. Але на запит Reuters щодо погіршення ситуації на виробництві та які заходи SpaceX приймає для зниження рівня травматизму, в компанії поки не відповіли.

Безпека — не єдина проблема SpaceX. Її також звинувачують у дискримінації та суттєвій різниці в оплаті праці за статевою ознакою та національністю. Оскільки SpaceX є ключовим партнером NASA та важливим учасником космічної індустрії, розв’язання цих проблем на робочому місці стає надзвичайно важливим.

Раніше ми повідомляли про те, як дружина травмованого до стану коми працівника SpaceX подала позов на Ілона Маска.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір