Разом на Марс: ESA та NASA об’єднують зусилля в межах місії ExoMars

ESA та NASA підписали угоду, що обумовлює співпрацю в межах місії ExoMars. Вона підтверджує участь США в проєкті, метою якого є пошук слідів життя на Марсі.

Без росії на Марс

Місія ExoMars мала вирушити до Червоної планети у вересні 2022 року. Метою проєкту було доправлення на Марс російської посадкової платформи «Козачок» і європейського марсохода Rosalind Franklin. Останній мав займатися пошуками біомаркерів — сполук, які могли б свідчити про можливість існування життя на Марсі в минулому або навіть у теперішній час.

Наземна модель ровера Rosalind Franklin у марсіанському симуляторі. Джерело: Thales Alenia Space

Для вирішення цього завдання марсохід оснастили буром, що не має аналогів, здатним проникати на глибину до двох метрів. Це дуже важливо, оскільки дає змогу зібрати зразки з-під шару ґрунту, стерилізованого впливом поверхневої радіації. Отже, Rosalind Franklin отримає шанс знайти органічний матеріал, що свідчить про існування в минулому життя на Червоній планеті.

Повномасштабне вторгнення росії в Україну поставило хрест на цих планах. На знак протесту ESA повністю розірвало співпрацю з країною-агресором. У результаті з ExoMars були видалені всі поставлені росією компоненти — деякі прилади, ракета та посадкова платформа.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Допомога NASA

Те, що трапилося, поставило ExoMars у вкрай складне становище. Доклавши надзвичайних зусиль, держави та компанії, що беруть участь у проєкті, продовжили проєкт, перебудувавши архітектуру місії. Однак у деяких аспектах ESA все ж не може впоратися своїми силами. Йдеться про ракету-носій, посадкові двигуни, а також радіоізотопні нагрівачі. Вони необхідні, щоб Rosalind не замерз під час холодних марсіанських ночей.

Церемонія підписання угоди між ESA та NASA, що обумовлює спільну участь у проєкті ExoMars. Джерело: ESA

Тому ESA звернулася до NASA по допомогу. 16 травня директор ESA з пілотованих і роботизованих досліджень Даніель Нойшвандер і помічниця адміністратора NASA з управління науковими місіями Нікола Фокс підписали меморандум про взаєморозуміння, що гарантує внесок США в проєкт. NASA надасть для ExoMars ракету-носій, двигуни та обігрівачі. Паралельно з цим ESA вестиме роботи зі створення та сертифікації власних радіоізотопних обігрівачів, що дасть змогу забезпечити незалежність майбутніх європейських місій.

Наступним важливим кроком стане попередній розгляд проєкту марсохода. Він відбудеться в червні 2024 року. Якщо все пройде успішно й ESA отримає необхідні компоненти вчасно, ExoMars вирушить до Червоної планети наприкінці 2028 року.

За матеріалами ESA

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів