Радіотелескопи мають значну перевагу над оптичними телескопами, оскільки їх можна використовувати навіть у хмарних умовах. Довгі радіохвилі проходять крізь хмари, тоді як оптичні телескопи цього зробити не можуть. Однак деякі радіохвилі частково блокуються атмосферою Землі, особливо іоносферою. Астрономи розробили нову методику калібрування, яка дозволяє їм створювати чіткі зображення на низьких радіочастотах (16–30 МГц), оминаючи вплив іоносфери. Це відкриває нові можливості для дослідження таких явищ, як плазма з давніх чорних дір і навіть потенційно виявлення екзопланет біля малих зір.

Нову методику розробила міжнародна група під керівництвом астрономів із Лейденського університету в Нідерландах. «Це як вперше одягнути окуляри й бачити ясно», — сказав Крістіан Гроневельд із Лейденського університету, керівник дослідження.
Астрономи використовували телескоп LOFAR в Дренте (Нідерланди), який є одним із найкращих низькочастотних радіотелескопів у світі. Вони модифікували техніку калібрування, яка застосовувалася для спостережень на частотах близько 150 МГц, для спостережень на нижчих частотах.

«Ми сподівалися, що зможемо застосувати цю методику до частот нижче ніж 30 МГц. І нам це вдалося», — сказав співавтор дослідження Рейнаут ван Веерен.

Магазин від Universe Space Tech
Шкарпетки Космічна Капібара – Велика Капі
До товаруДля тестування методики астрономи вивчили кілька скупчень галактик, раніше досліджених лише на вищих частотах. Вони розділили своє поле зору на кілька менших граней і калібрували кожну з них окремо щодо об’єкта-калібратора. Це дозволило отримати покращене зображення і модель неба, частково з поправкою на ефекти, що залежать від напрямку. Потім калібрування повторювали ще тричі.

Це вперше дозволило створити радіозображення на частотах 16–30 МГц. За допомогою цих даних астрономи виявили, що радіовипромінювання від досліджених скупчень галактик має неоднорідний, плямистий характер.
Нова методика калібрування відкриває можливість вивчати радіоявища на частотах, які раніше були недоступними. «Є шанс, що ми відкриємо щось несподіване», — сказав Гроневельд.
Раніше ми повідомляли про те, як науковці експериментально підтвердили існування життя на Землі.
За матеріалами universetoday.com