З давніх-давен Місяць притягував погляди людей. Про нього складали пісні, його малювали на картинах, писали оповідання та романи. Кінематограф не став винятком. На честь чергових роковин першої висадки людини на місячну поверхню редакція The Universe Space Tech склала добірку з п’яти найбільш примітних фільмів про супутницю нашої планети.
«Жінка на Місяці» (1929 рік)
Місяць уперше з’явився на великому екрані буквально через кілька років після винайдення кінематографа — у німому фільмі «Подорож на Місяць», який вийшов у 1902-му. Однак, за всієї його знаковості, це все-таки була фарсова комедія. Першим справді «серйозним» фільмом про природну супутницю нашої планети стала картина німецького режисера Фріца Ланга «Жінка на Місяці».
«Жінка на Місяці» може бути цікавою сучасному глядачеві з кількох причин. По-перше, зараз вона вважається першим в історії космічним блокбастером. По-друге, технічним консультантом картини виступав Герман Оберт — видатний німецький інженер, який вважається основоположником ракетобудування. На додаток у павільйоні, де знімався фільм, у період літніх канікул 1929 року працював простим підсобним робітником 17-річний Вернер фон Браун. Через сорок років під його керівництвом NASA здійснила реальний політ людини на Місяць.
Звичайно, багато моментів, що стосуються демонстрації космічного польоту, а також самого Місяця, зараз викликають посмішку. Однак у «Жінці на Місяці» можна знайти напрочуд багато деталей, які збіглися з подальшою реальністю — від вигляду стартового комплексу до використання багатоступеневої рідинної ракети. Нарешті, саме творці «Жінки на Місяці» вигадали передстартовий зворотний відлік. Спочатку він був задуманий як драматичний прийом для нагнітання напруги. Але цей метод виявився настільки зручним, що згодом природним чином перейшов у практику реальних ракетних пусків.
«Космічна одіссея 2001 року» (1968 рік)
Звичайно, «Космічну одіссею 2001 року» не можна назвати фільмом виключно про Місяць. Картина Кубрика охоплює набагато ширший спектр — це еволюція людства, перший контакт із позаземним життям та небезпека штучного інтелекту.
Проте супутниця нашої планети також відіграє значну роль у «Космічній одіссеї». Попри солідний вік картини Кубрика, створений нею образ найближчого майбутнього, в якому людство збудувало бази на Місяці, куди з Землі літають регулярні пасажирські рейси, як і раніше, виглядає дуже переконливо. Саме на нього орієнтується багато космічних підприємців сучасності, які намагаються зробити космос доступним для звичайних людей.
Реалістичність «Космічної одіссеї» певною мірою стала їй на заваді, породивши безліч «теорій змови» про те, що насправді Кубрик знімав польоти Apollo на Місяць. Хоча, якщо зараз уважно переглянути місячні сцени «Космічної одіссеї», то навпаки, неважко помітити, що, незважаючи на відмінну для тих років візуальну складову, в деяких моментах творці все ж «промахнулися», припустившись низки помилок. Втім, це анітрохи не применшує значущості картини, що давно стала класикою наукової фантастики.
«Аполлон-13» (1995 рік)
Існують погані фільми про космос, існують хороші фільми про космос, а є «Аполлон-13». Картина Рона Ховарда давно стала еталоном, із яким порівнюють будь-яке космічне кіно. І в цьому немає нічого дивного. Блискучий акторський склад, чудова режисура, та найголовніше — настільки драматична історія, що Голівуду навіть не довелося нічого додумувати й прикрашати. Практично все, що ми бачимо у фільмі, відбувалося насправді. Кажуть, що після перегляду стрічки один із критиків навіть залишив гнівний відгук, звинувативши творців фільму в тому, що вони зіпсували гарну картину типовим голлівудським гепі-ендом.
Ще один важливий козир фільму — технічна реалістичність. Для створення декорацій місячного та командного модуля була залучена компанія, що займалася реставрацією справжнього командного модуля Apollo 13. Костюми, одягнені на акторів у сценах пуску ракети Saturn V, були точними копіями справжніх скафандрів NASA. А ще у фільмі справжнісінька невагомість. Зрозуміло, актори не літали в космос. Натомість їх посадили у «Блювотну комету».
«Блювотною кометою» називають літак KC-135, який використовує NASA для підготовки майбутніх астронавтів. Він літає параболічною траєкторією, що дозволяє відтворити ефект невагомості приблизно на 25 секунд. Для «Аполлона-13» усередині літака була розміщена декорація космічного корабля, де потім і знімалися епізоди з невагомістю.
Зважаючи на це, не дивно, що NASA регулярно включає «Аполлон-13» у свої списки кращих фільмів про космос. А легендарному керівникові польотів Джину Кранцу, який брав участь у порятунку екіпажа корабля, так сподобалася сказана його героєм у фільмі фраза «Невдача — не варіант» (Failure is not an option), що згодом він обрав її для назви автобіографії.
«Місяць 2112» (2009 рік)
Якщо попередні фільми в нашій добірці присвячені або першим польотам до Місяця, або його таємницям, то «Місяць 2112» — це значною мірою виробнича драма. Її дія розгортається у світі майбутнього, в якому людство давно освоїло супутницю нашої планети та використовує її для промислового видобутку гелію-3.
Звісно, «Місяць 2112» не може похвалитися якимось величезним бюджетом. Це дуже мінімалістична історія. Але кіно привертає увагу не масштабом, а масою цікавих ідей, непростими моральними дилемами, стилістикою, музикою та чудовою акторською грою Сема Роккуела.
Звісно, меланхолійний настрій «Місяця 2112» і спокійний темп розповіді підійдуть не всім глядачам. Але тим, хто ставить ідею та її виконання вище спецефектів, кіно Данкана Джонса, швидше за все, припаде до смаку.
«Людина на Місяці» (2018 рік)
У 1969 році Ніл Армстронг став першою людиною на Місяці. Але ким він був як особистість? На це питання важко відповісти, адже астронавт не залишив офіційних мемуарів і не дуже охоче спілкувався з пресою. Разом з тим, не секрет, що Армстронг запам’ятався всім близьким і друзям як винятково скромна людина. І після польоту на Місяць він не став заручником слави та відмовився від маси дуже вигідних пропозицій як у сфері бізнесу, так і політики.
Фільм Дем’єна Шазела «Перша людина» є однією зі спроб дати відповідь на питання, ким був Армстронг. Картина заснована на книзі «Перша людина: Життя Ніла О. Армстронга» та пропонує власну, досить сумну, версію його рішення стати астронавтом і полетіти на Місяць.
Варто сказати, що обране режисером трактування роз’єднало як фанатів космонавтики, так і глядачів. Хтось його похвалив, хтось, навпаки, вважає, що Шазел дуже перебільшив, зобразивши Армстронга занадто замкненою в собі, відстороненою та вічно сумною людиною, яка насправді ніколи не була б обрана для польоту на Місяць.
Але до чого абсолютно не виникає питань — то це до технічного боку картини. Польоти на X-15, пуски ракет, невдала стиковка на орбіті, драматична посадка Apollo 11 — усі ці епізоди зроблені на максимально високому технічному рівні. Завдяки цьому при перегляді фільму справді починаєш відчувати, як це — перебувати у схожому на труну тісному космічному кораблі, відокремленому від ворожого та неживого космосу тонкою оболонкою. Вже одного цього достатньо, аби звернути увагу на «Людину на Місяці».
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine