Пристрій для картографування Місяця, що вміщується у наплічнику

У NASA розробили систему для картографування поверхні за допомогою лазерного радара, яку може носити на собі людина. Планується, що її будуть використовувати астронавти на Місяці.

Пристрій для картографування KNaCK
Пристрій для картографування KNaCK. Джерело: NASA/Michael Zanetti

Пристрій для картографування у наплічнику

Космічний центр імені Маршала NASA розробив систему для картографування поверхні, яка може вміщуватися у наплічнику, а не на супутнику. Наразі її вага складає 18 кг. Тож носити цей пристрій може одна людина.

Система має назву Kinematic Navigation and Cartography Knapsack (KNaCK). Вона являє собою лазерний радар — лідар, поєднаний із системою навігації. Завдяки цьому можна створювати тривимірні карти поверхні із сантиметровою точністю просто під час пересування нею.

Розробники пропонують використовувати KNaCK на Місяці, коли його почнуть досліджувати астронавти. У цьому випадку його можна буде використовувати не лише для створення мап, але й для навігації. Якщо у людини, що далеко відійшла від бази, зникне сигнал GPS, новий пристрій зможе довести до місця.

Як працює KNaCK

Основою KNaCK є лідар. Цей пристрій аналогічний радару, що формує зображення Землі з супутників. Однак замість пучка радіохвиль у нього лазер із модульованою частотою. Лазер відбивається від поверхні, і його частота змінюється. Коли він повертається до пристрою, то за відхиленням від початкової довжини хвиль можна встановити відстань. За схожим принципом, наприклад, вимірюють відстань від Землі до Місяця.

Робота KNaCK
Робота KNaCK. Джерело: NASA/Michael Zanetti

А коли система навігації запам’ятовує щосекунди точку, з якої здійснено вимірювання, то виходить чудовий спосіб отримати безліч координат, які разом і формують мапу. Поки що цю систему випробовували на Землі у вулканічному кратері.

Головним недоліком KNaCK на сьогодні є вага і розмір. Астронавтам і так доводиться тягати на собі систему регенерації кисню, а їм ще треба брати з собою щось, куди можна складати зразки. Тому зараз фахівці працюють над тим, аби зменшити нову картографічну систему до розміру банки з колою.

За матеріалами www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine