Прихована загроза: небезпечний пил на Місяці пошкоджує скафандри та космічні кораблі

Повернення на поверхню Місяця після понад 50 років паузи може виявитися більш небезпечним, ніж передбачалося раніше. Нові дані свідчать про те, що астронавти можуть зіткнутися з прихованою небезпекою, яку створює місячний пил.

Місячний пил створює небезпечний піскоструминний ефект від ракетних двигунів
Місячний пил створює небезпечний піскоструминний ефект від ракетних двигунів. Ілюстрація: Gencraft AI

Фізик з Університету Центральної Флориди Філ Метцгер в інтерв’ю Scientific American зазначив, що місячний пил, який рухається з великою швидкістю, збурений двигунами, виявився значно небезпечнішим, ніж вважалося раніше. Це означає, що для захисту астронавтів потрібні вдосконалені стандарти безпеки.

З часів останнього польоту на Місяць було відомо, що ракетна тяга створює сильний піскоструминний ефект, який здатний пошкодити обладнання та викликати ерозію. Однак точний механізм цього процесу залишався невизначеним, що ускладнювало розробку найкращих практик для захисту астронавтів, обладнання та поверхні Місяця у майбутніх місіях Artemis.

Відреставроване фото місії Apollo 17, на якому зображений Гаррісон «Джек» Шмітт, яке виявилось останнім, яке було зняте на Місяці астронавтами
Відреставроване фото місії Apollo 17, на якому зображений Гаррісон «Джек» Шмітт, яке виявилось останнім, яке було зняте на Місяці астронавтами. Фото: NASA

Нова теорія Метцгера ставить під сумнів здатність сучасних захисних засобів протистояти впливу місячного пилу. Метцгер був одним з авторів політики NASA, яка рекомендувала малим місячним кораблям сідати не ближче ніж за 2 км від місць посадки Apollo, щоб уникнути пошкоджень від піскоструминних викидів. Це обмеження було встановлене довільно і ґрунтувалося на видимості горизонту для людини зростом 1,75 м.

Метцгер вважав, що наявні теорії небезпеки ракетних піскоструминних вибухів не повністю відповідають реальності. У своїй останній роботі, опублікованій у журналі Icarus, він припустив, що вихлопні гази ракети, рухаючись паралельно до поверхні, створюють кінетичну силу, яка підіймає і збурює пил. Це означає, що пил може рухатися зі швидкістю до 10 разів більшою, ніж вважалося раніше. Тому скафандри та космічні апарати мають бути додатково захищені від такої небезпеки.

Рекомендація фізика у тому, щоб NASA та міжнародна космічна спільнота впровадили запропоновані зміни до початку нових місій на Місяць.

Раніше ми повідомляли про те, як місячний пил врятує Землю від глобального потепління.