Сьогодні важливий день для Європи. ESA вперше запустить нову ракету Ariane 6. Редакція Universe Space Tech розповідає про те, як подивитися пряму трансляцію цієї події та чому вона така важлива.
Нова ракета для незалежної Європи
Останніми роками космонавтика Європи переживає серйозну кризу, пов’язану з втратою незалежного доступу до космосу. Вона викликана комбінацією з кількох чинників. По-перше, з експлуатації була виведена ракета Ariane 5, яка протягом чверті століття служила вірною робочою конячкою ESA. При цьому, її заміна у вигляді Ariane 6 не була готова в потрібний термін.
А по-друге, Європа необдумано зробила ставку на співпрацю з «Роскосмосом». Багато європейських супутників запускали за допомогою російських ракет, що дуже боляче відгукнулося ESA після лютого 2022 року, коли організації довелося розірвати всі зв’язки з країною-агресором.
Якщо додати до цього нещодавню аварію легкої ракети Vega, то вимальовується досить неприваблива картина, в якій Європа залишилася без незалежного доступу до космосу. Не дивно, що до майбутнього пуску Ariane 6 прикута така велика увага. Нова ракета має допомогти виправити стан справ і повернути космічну незалежність Європи.
Пряма трансляція запуску Ariane 6
Дебютний пуск Ariane 6 запланований на 9 липня. Чотиригодинне вікно для польоту відкриється о 21:00 за Київським часом. Пряма трансляція пуску буде вестися на YouTube та сайті ESA.
Під час своєї першої місії ESA випробує середню модифікацію Ariane 62. На її борту буде розміщено дев’ять кубсатів, наданих різними європейськими компаніями та науковими установами.
План майбутнього польоту має такий вигляд. На першому етапі верхній ступінь Ariane 6 разом із корисним навантаженням буде виведений на проміжну еліптичну орбіту з висотою перигею 300 км і висотою апогею 700 км. Далі верхній ступінь знову активує двигун і перейде на кругову 580-кілометрову орбіту, після чого відбудеться відділення кубсатів.
На фінальному етапі інженери знову активують двигун верхнього ступеня й переведуть його на траєкторію, що забезпечує контрольоване затоплення в південній частині Тихого океану. Перед входом в атмосферу ступінь скине дві капсули. Вони беруть участь в експерименті з тестування технологій і матеріалів, необхідних для повернення вантажів із космосу. Під час спуску капсули передаватимуть інформацію супутниковим зв’язком. Вони не оснащені парашутами, їх повернення не планується.
Варто зазначити, що наразі ESA роблять вельми обережні прогнози з приводу майбутнього польоту. Гендиректор організації Йозеф Ашбахер оцінив шанси на успіх трохи вище ніж 50%. Але звичайно всі розраховують на те, що нова ракета покаже себе з найкращого боку.