Протисяйво над ALMA

Ця панорама нічного неба була знята на плато Чахнатор, де розташовані антени комплексу ALMA — найбільшого субміліметрового радіотелескопа у світі.

Смуга Чумацького Шляху та протисяйво у небі над плато Чахнатор. Джерело: ESO/P. Horálek

У небі над ALMA домінує сяюча смуга Чумацького Шляху. Дві туманні плями під нею — це карликові галактики Великої та Малої Магелланової Хмари. Якщо придивитися, у лівій частині зображення можна побачити ще один цікавий оптичний феномен: слабке збільшення яскравості нічного неба у прямо протилежній Сонцю екліптичній області — так зване протисяйво.

Слабка туманна пляма на екліптиці має ту ж природу, що й зодіакальне світло. Воно викликане розсіюванням сонячних променів на міжпланетному пилу, а також на уламках зруйнованих комет та астероїдів у зовнішній частині Сонячної системи. Більшість населення Землі неспроможна побачити протисяйво (а часто — і сам Чумацький Шлях) через світлове забруднення неба. Але плато Чахнатор знаходиться в одному з найпосушливіших й малонаселених місць нашої планети, далеко від штучних джерел світла, що дає можливість спостерігати подібні феномени.

За матеріалами https://www.eso.org