Космос — максимально вороже для людини середовище. Це відчувається навіть тоді, коли астронавти перебувають всередині космічних кораблів та станцій. Мікрогравітація та радіація впливають на різні системи їхніх організмів і здебільшого зміни є негативними.
1. Як на людей впливає космічна радіація?
Найважливіший фактор, який впливає на здоров’я людини у космосі, — радіація. Її джерелами є безліч космічних об’єктів, проте найбільшу кількість високоенергетичних частинок поблизу від Землі продукує Сонце. І стінки космічних кораблів та станцій занадто тонкі для того, аби їх втримати.
Радіація — найнепомітніший з усіх факторів, що впливають на здоров’я людини в космосі. Єдині видимі зміни, які вона може спричинити за кілька тижнів, — зниження імунітету. Проте саме вона є найнебезпечнішою з усього, з чим стикаються астронавти. Бо щосекунди вони отримують її дозу, в десятки разів вищу, ніж на поверхні Землі під захистом атмосфери нашої планети.
Довге перебування на орбіті надзвичайно сильно впливає на ризик розвитку раку, а то і променевої хвороби. ДНК астронавтів весь час ламається, і ніколи не можна сказати, чим це обернеться за десятки років.
2. Що стається з кістками та м’язами у невагомості?
Найпомітніша проблема, яка виникає в астронавтів під час космічних подорожей, пов’язана з опорно-руховим апаратом. М’язи та кістки не отримують того навантаження, що є для них звичайним на Землі. Перші поступово атрофуються, зменшується їхній об’єм. Саме тому астронавти після повернення настільки слабкі, що їм важко навіть ходити.
З кістками все трохи складніше. Вони не зменшуються в об’ємі, але сильно втрачають кальцій і стають дуже крихкими. Це підвищує ймовірність переламів як під час польоту, так і після повернення.
Для запобігання цим проблемам астронавти на МКС регулярно по кілька годин проводять на тренажерах, забезпечуючи своїм кісткам та м’язам ті навантаження, яких їм не вистачає.
3. Як космос впливає на серцево-судинну систему людини?
Серцево-судинна система людини також сильно страждає під час перебування в космосі. На це впливає одразу декілька факторів. У першу чергу негативні зміни відбуваються із серцем. Воно, як і решта м’язів, недонавантажується і деградує, що збільшує ризик серцевого нападу після повернення на Землю. Аналогічним чином страждає і мускулатура всередині судин. Боротися із цим допомагають все ті ж фізичні навантаженя.
Крім того, у невагомості сильно страждають еритроцити та кістковий мозок, що їх виробляє. На них впливає як радіація, так і невагомість. Кількість клітин крові в астронавтів залишається зниженою протягом кількох тижнів після повернення на Землю, а потім відновлюється.
4. Чому в астронавтів погіршується зір?
Серед іншого, в астронавтів під час тривалих польотів погіршується зір. Очне яблуко пристосоване еволюцією до функціонування в умовах гравітації. У невагомості його положення змінюється і воно не може нормально рухатися, що необхідно для отримання якісного зображення.
У такій ситуації поступово починають деградувати нерви у сітківці ока. Це може з часом безповоротно погіршити зір.
5. Що відбувається в космосі з нервовою системою?
Нервова система людини у космосі зазнає цілої низки випробувань. Найочевидніше з них — порушення вестибулярного апарата. У невагомості органи рівноваги людини не отримують жодних сигналів місяцями й це негативно впливає на їх працездатність. Крім того, у мікрогравітації змінюється приток крові до мозку, що впливає на його роботу.
Крім того, на космічній станції змінюються циркадні ритми людини. Адже протягом доби 16 разів настає світанок і стільки ж — захід Сонця. Організм починає плутатися, коли треба спати, а коли — їсти. У випадку, якщо не організувати собі розпорядок дня, це може сильно знизити працездатність.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine