Просто про складне | Що цікавого є в сузір’ї Андромеди

Мабуть, усі чули про Туманність Андромеди. Вона отримала свою назву через те, що розташована у відповідному сузір’ї. В Україні зараз воно не заходить за горизонт, і до того ж його досить легко знайти на небі. Та й узагалі, про нього є що розповісти.

Сузір'я Андромеди
Сузір’я Андромеди

1. Як знайти сузір’я Андромеди?

Сузір’я Андромеди дуже помітне на нічному небі. Знайти його можна, наприклад, за допомогою сусідньої з ним Кассіопеї: два гострих кути літери «М» вказують точно на нього. Хоча можливий також інший варіант.

Треба почати з пошуків сузір’я Пегаса. Його яскраві зорі утворюють майже правильний чотирикутник. Зимовими вечорами він розташований високо над західною частиною горизонту. Вам потрібна північно-східна (верхня) зоря. Вище від неї тягнеться ланцюжок із трьох зір. Це і є Андромеда.

2. Хто така Андромеда?

Сузір’я Андромеди отримало свою назву ще в античні часи. Згідно з міфами Стародавньої Греції, так звали дочку царя Цефея. Її мати Кассіопея необережно вихвалялася, начебто принцеса красивіша за німф, і за це боги наслали на царство чудовисько — Кита. А позбутися його можна було, лише давши йому з’їсти Андромеду.

Щоправда, кінець у цієї історії доволі щасливий. Герой Персей, переживши чимало пригод, нарешті дістався на крилатому коні Пегасі до скелі, до якої була прикута дівчина, та врятував її. Згодом вона стала його дружиною.

3. Які зорі в сузір’ї Андромеди найяскравіші?

Найяскравішими в Андромеді є три зорі, що утворюють ланцюжок, який тягнеться від Пегаса і за якими це сузір’я переважно впізнають. Називаються вони Альферац, Мірах і Аламак, відповідно їх позначають грецькми літерами α, β й γ.

Альферац насправді є системою з двох білих зір, розташованих на відстані 97 світлових років від нас. Обидві вони більші за Сонце й обертаються одна навколо одної за 97 діб. Також це світило цікаве тим, що до його складу входить незвично багато ртуті та марганцю.

Мірах являє собою червоний гігант, приблизно у 20 разів більший за Сонце й розташований від нього у 200 світлових роках. 2023 року в нього знайшли супутник, який, найімовірніше, є коричневим карликом.

Аламак від нас відділяє 350 світлових років. Головний компонент цієї системи являє собою помаранчевий гігант. Разом із рештою компонентів він обертається навколо спільного центру мас. Крім нього, до складу системи входять ще біла та дві блакитні зорі.

4. Чим цікава система υ Андромеди?

Одним із найцікавіших об’єктів у сузір’ї Андромеди є її зоря υ («іпсилон»). Із Землі її ледве видно, але, тим не менш, вона надзвичайно цікава. По перше, вона є подвійною. Головний компонент на 27% важчий за Сонце та трохи гарячіший за нього. Його супутник являє собою червоний карлик, який обертається на відстані 750 а.о. і має масу, вп’ятеро меншу за сонячну.

Але υ Андромеди цікава не цим. Вона є першою зорею головної послідовності, у якої виявили багатопланетну систему. Перший світ, що обертається навколо головної зорі системи, відкрили ще 1996 року. Він має власну назву Саффар і є «гарячим юпітером», приблизно на 70% масивнішим за найбільшу планету Сонячної системи. Ця екзопланета обертається навколо центральної зорі лише за 4,6 земних доби.

Ще дві планети у υ Андромеди знайшли 1999 року. Вони обидві теж виявилися газовими гігантами. Перша з них отримала назву Сам, вона масивніша за Юпітер у 14 разів і обертається навколо зорі за 241 день. Третя планета під назвою Майріті приблизно вдесятеро важча за Юпітер, рік на ній триває 1276 діб. Але й це ще не все. У 2010-му вчені оголосили, що знайшли в системі четверту планету, з масою, приблизно рівній юпітеріанській. Однак надалі її існування не було підтверджене.

Пегас, Андромеда та Кассіопея на зимовому небі
Пегас, Андромеда та Кассіопея на зимовому небі

5. Що таке Туманність Андромеди?

Туманність Андромеди — найбільш примітний об’єкт глибокого космосу, що є в цьому сузір’ї. Для того, аби її знайти, треба почати з Міраха (середньої з трьох зір) і рухатись у напрямку на Кассіопею. Спочатку вам трапиться тьмяна зоря, а потім — дуже бліда пляма невиразних обрисів.

Це і є Туманність Андромеди, яка насправді туманністю не є, оскільки пил і газу не є її головними компонентами. Свою назву вона отримала в ті часи, коли люди ще не мали поняття про її природу. Лише у XIX столітті вчені встановили, що до складу цього об’єкта (йому присвоїли позначення М31, або ж Мессьє 31) входять мільярди зірок. А в 1923 році американський астроном Едвін Габбл довів, що Туманність Андромеди розташована за межами Чумацького Шляху і є найближчою до нас великою галактикою.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії