Просто про складне | Що цікавого є в сузір’ї Кассіопеї?

Сузір’я Кассіопеї — одне з тих, які завжди присутні на українському небі. У стародавні часи наш народ називав його «Борона», а зараз часто бачать у ньому літеру «W» чи «M». Однак цікаве воно не тільки формою, яку утворюють п’ять його найяскравіших зір.

Сузір'я Кассіопеї
Сузір’я Кассіопеї

1. Як знайти сузір’я Кассіопеї?

Сузір’я Кассіопеї важко не помітити на небі України. Воно належить до числа тих, що розташовані поблизу від північного полюса світу, і в наших широтах не опускається за горизонт. Та й п’ять яскравих зір, що утворюють чи то букву «М», чи то «W», важко не помітити.

Але якщо ви все ж не можете цього зробити, ось вам надійний спосіб. Почніть із того, що відшукайте на небі два «ковша» — Велику та Малу Ведмедиці. Далі треба знайти другу від кінця «держака» першої з них зорю (Міцар) і з’єднати її з Полярною зорею на «хвості» малої. Продовживши цю лінію далі, ви знайдете Кассіопею.

2. Чому сузір’я так називається?

Сузір’я Кассіопеї було відоме ще античним авторам. Саме зі Стародавньої Греції походить і його назва. Це ім’я міфічної цариці, яка доводиться Цефею дружиною, Андромеді — матір’ю, а Персею — тещею. Усі чотири сузір’я розташовані на небі поряд.

Кассіопея як персонаж відома переважно тим, що вихвалялася перед німфами, начебто вона сама чи її донька красивіша за них. За це Посейдон наслав на їхню країну чудовисько Кита, й цариці довелося віддати йому дівчину як жертву. Проте Персею після довгих пригод вдалося її врятувати.

3. Яка зоря в сузір’ї Кассіопеї найяскравіша?

На перший погляд, усі п’ять зір, які формують астеризм у вигляді літери «М», приблизно однаково яскраві. Проте точні дослідження показали, що найяскравішою з них є та, що утворює ліву вершину цієї літери — α Кассіопеї, або ж Шедар.

Назва цієї зорі в перекладі з арабської означає «груди». Це помаранчевий гігант, віддалений від нас на 230 світлових років. За діаметром це світило перевищує Сонце у 42 рази, а за світністю — у 855.

4. Яка зоря в сузір’ї Кассіопеї найближча?

Найближча до Землі зоря сузір’я Кассіопеї позначена грецькою літерою η (ета). Відстань до неї становить лише 19 світлових років, що зовсім поруч, за космічними масштабами. При цьому вона не входить до числа п’яти найяскравіших, хоча її й видно неозброєним оком.

Аби знайти η Кассіопеї, треба рухатися від уже згаданої зорі Шедар до середини літери «М» — γ Кассіопеї. На половині шляху ви зустрінете слабеньку зірочку. Це і є те, що ви шукали.

η Кассіопеї має власну назву Ахірд, що означає «коліно». Насправді це система з двох світил, що обертаються навколо спільного центра мас із періодом 480 земних років. Більше з них за своїм розміром і світністю майже точно подібне до Сонця, менше являє собою помаранчевий карлик масою приблизно 60% сонячної.

5. Що таке Кассіопея А?

У сузір’ї Кассіопеї є ще один цікавий об’єкт — радіоджерело Кассіопея А. Його не треба плутати з α Кассіопеї, тобто зорею Шедар. Це надзвичайно потужне джерело радіосигналу, відкрите 1948 року. Воно являє собою залишок вибуху наднової — пульсар або магнетар, оточений туманністю, яку дуже важко спостерігати у видимому діапазоні.

Цікаво, що вибух зорі мали би побачити на Землі приблизно 300 років тому. Вважається, що це «найпізніша» наднова, яка спалахнула в Галактиці. Однак астрономи XVII століття цю надзвичайну подію чомусь не помітили.

Є версія, що ця зоря була дуже масивною й наприкінці свого існування викинула в космос велику кількість газу. Новонароджена туманність приховала більшу частину випромінювання в оптичному спектрі та зробила спалах майже невидимим.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» із прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип
Сонячні промені можуть змінювати напрямок магнітного поля
Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються