Порятунок Voyager 1: міжзоряний зонд продемонстрував ознаки «одужання»

Апарат Voyager 1, що перебуває в міжзоряному просторі, продемонстрував деякі ознаки «одужання». Про це в інтерв’ю повідомила керівник проєкту Сюзанна Додд.

Ремонт на краю Сонячної системи

Проблеми з Voyager 1 почалися в листопаді 2023 року, коли замість зібраних даних він почав передавати на Землю повторюваний шаблон з одиниць і нулів, немов його заклинило. Фахівці місії дійшли висновку, що вся справа в збої роботи системи польотних даних (FDS). Вони перезавантажили комп’ютер апарата, але це не допомогло.

Зонд Voyager в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Судячи з усього, вся справа в пошкодженні бітової структури в комп’ютері FDS. Проблема полягає в тому, що фахівці не знаю, де саме шукати це пошкодження.

Ситуація додатково ускладнена віком апарата. Voyager 1 було запущено 1977 року. Тоді це була флагманська місія NASA, над якою на повну ставку працювали 950 співробітників Лабораторії реактивного руху. Через 46 років штат місії скоротився до 12 осіб. У своїй роботі їм фактично доводиться виконувати роль техноархеологів. Вони звертаються до документів півстолітньої давнини, написаних людьми, більшість із яких уже померла, а решта давно перебувають на пенсії. Тож вони намагаються зрозуміти логіку, якою ті керувалися, коли писали програмний код.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

Ознаки «одужання» Voyager 1

Протягом кількох місяців фахівці місії не могли похвалитися особливим прогресом у справі порятунку апарата. Але нещодавно Voyager 1 почав демонструвати ознаки «одужання». Зонд нарешті став передавати знайомі послідовності з одиниць і нулів. За словами Сюзанн Додд вони не зовсім такі, як очікувалося. Але принаймні це показує, що FDS хоча б частково працює.

Інженери NASA встановлюють золоту табличку на корпус зонда Voyager. Джерело: NASA

Але навіть якщо команда і перебуває на вірному шляху, ремонт займе ще дуже багато часу. Відстань є ще одним вельми істотним фактором. Командам, що відправляються з Землі, потрібно 22,5 години, щоб досягти Voyager 1. Ще стільки ж потрібно на отримання відповіді. Наразі команди Voyager 1 відправляють приблизно раз на тиждень, що додатково уповільнює роботу. Але фахівці сподіваються, що все ж зуміють вирішити проблему і повернути міжзоряного мандрівника до роботи.

За матеріалами https://www.pasadenastarnews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів