Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення

Астрономи, які працюють із телескопом James Webb (JWST), опублікували знімок одного з найцікавіших об’єктів Чумацького Шляху. На ньому представлено зоряне надскупчення Westerlund 1.

Зоряне надскупчення Westerlund 1 (знімок телескопа James Webb). Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, M. Zamani (ESA/Webb), M. G. Guarcello (INAF-OAPA) and the EWOCS team

Зараз у Чумацькому Шляху щорічно утворюється лише кілька зір, але в далекому минулому ситуація була зовсім іншою. Ймовірно, пік зореутворення припав на період близько 10 млрд років тому. Тоді в нашій галактиці щорічно народжувалися десятки, а то й сотні зір. Відтоді цей показник неухильно знижувався.

Астрономи вважають, що більша частина стародавнього зореутворення відбувалася в масивних скупченнях, також відомих, як зоряні надскупчення. Їхня маса перевищувала сонячну щонайменше в 10 тисяч разів і вони були «упаковані» в неймовірно малий об’єм. Нині в нашій галактиці залишилося лише кілька таких надскуплень.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Найбільшим і водночас найближчим до Землі з надскуплень Чумацького Шляху є Westerlund 1. Воно розташоване на відстані 12 тисяч світлових років від Землі. Його маса становить від 50 до 100 тисяч сонячних, вік — від 3,5 млн до 5 млн років.

Унікальність Westerlund 1 полягає у великому, щільному та різноманітному населенні масивних світил, яке не має аналогів в інших відомих скупченнях Чумацького Шляху. У ньому можна знайти все: від зір Вольфа-Райє до жовтих гіпергігантів. Якби наша Сонячна система перебувала в центрі цього дивовижного скупчення, земне небо було б заповнене сотнями зір, таких же яскравих, як повний Місяць. Westerlund 1 містить так багато масивних світил, що за період менше ніж 40 мільйонів років у ньому спалахне понад 1 500 наднових. Передбачається, що в майбутньому він, найімовірніше, перетвориться з відкритого скупчення на кулясте.

Усе це робить Westerlund 1 ідеальною природною лабораторією, що дає змогу вивчати формування та еволюцію масивних світил. Спостереження JWST дозволили виявити в ньому популяцію маломасивних світил і дослідити середовище навколо найбільш масивних зір. Це допоможе астрономам зрозуміти, як зворотний зв’язок (зоряні вітри, наднові тощо) впливає на навколишнє середовище і загальний процес зореутворення в їхніх рідних хмарах.

Ви також можете почитати, як «потроєна» наднова допомогла James Webb розрахувати швидкість розширення Всесвіту.

За матеріалами Esawebb

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів