Зоряне суперскупчення засяяло на новому знімку телескопа Chandra

NASA опублікувала знімок зоряного суперскупчення Westerlund 1. Він був зроблений за допомогою рентгенівського телескопа Chandra.

Зоряне скупчення Westerlund 1 в оптичному та рентгенівському діапазоні. Рентгенівські дані: NASA/CXC/INAF/M. Guarcello et al.; Оптичні дані: NASA/ESA/STScI; Обробка: NASA/CXC/SAO/L. Frattare

Нині в нашій галактиці щорічно утворюється лише кілька зір. У далекому минулому, ситуація була зовсім іншою. За оцінками астрономів, приблизно 10 млрд років тому Чумацький Шлях перебував на піку зореутворення народжуючи десятки, а скоріше навіть сотні зір на рік. Відтоді темпи формування нових світил поступово знижувалися, поки не досягли нинішніх.

Астрономи вважають, що більша частина стародавнього зореутворення відбувалася в масивних скупченнях (їх іноді називають надзоряними скупченнями), чия маса перевищувала сонячну щонайменше в 10 тисяч разів. Зараз у нашій галактиці залишилося лише кілька таких суперскупчень.

Найбільшим і водночас найближчим до Землі з решти суперскупчень є Westerlund 1. Воно розташоване на відстані 13 тисяч світлових років. Його маса становить від 50 до 100 тисяч сонячних, вік — від 3 млн до 5 млн років.

Усі ці якості роблять Westerlund 1 ідеальною природною лабораторією для дослідження зоряної еволюції й того, як вона впливає на галактичне оточення. У межах проєкту EWOCS, NASA залучила обсерваторію Chandra для вивчення Westerlund 1. Загалом вона спостерігала його протягом 12 днів.

Chandra вдалося виявити понад 6 тисяч нових рентгенівських джерел у скупченні. Для порівняння, до проєкту EWOCS їх було відомо всього 1721. Багато з цих джерел являють собою зорі, чия маса менша за масу нашого Сонця.

Одним із найважливіших відкриттів стало те, що 1075 знайдених Chandra зір «втиснуті» в область лише чотирьох світлових років від центру скупчення. Це можна порівняти з відстанню між Сонцем і найближчою до нього зорею Проксима Центавра.

Раніше ми розповідали про те, як Chandra шукатиме життя біля найближчих до нас зір.

За матеріалами NASA

Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео
Космічне кільце: астрономи зазнімкували гіперсвітну галактику
Викрадення «Луни-2»: як ЦРУ дізналися секрети радянської космічної програми під носом у КДБ
Вчені виявили неподалік від Сонця неймовірно швидкий об’єкт
Галактика-конструктор: телескоп Hubble зазнімкував незвичайного сусіда Чумацького Шляху
Астронавти залишатимуться на борту МКС під час її падіння в атмосферу Землі
Не помічали 55 років: пенсіонер виявив помилку у старій відеогрі Lunar Lander
Новий сонячний цикл вже міг розпочатися