Подарунок на день народження: телескоп Gemini North зазнімкував галактику з зоряними феєрверками

На честь 25-річного ювілею телескопа Gemini North астрономи опублікували «святкове» зображення. Воно демонструє яскравий розсип рожевих і блакитних вогнів, що нагадує конфеті. Всі вони є частиною галактики NGC 4449, яка наразі переживає спалах зореутворення.

Галактика NGC 4449. Знімок телескопа Gemini North. Джерело: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA

Більша частина видимої матерії у Всесвіті, з якої складаються зорі, планети й ми, утворюється в зоряних надрах унаслідок циклу народження, життя та смерті. Світила народжуються з газопилових хмар, а коли гинуть, їхні рештки повертаються в міжзоряне середовище і стають сировиною для наступного покоління. І в куточку Всесвіту за 13 мільйонів світлових років від нас початок цього циклу розгортається з надзвичайною швидкістю.

NGC 4449 класифікується як неправильна галактика Магелланова типу. Це означає, що подібно до Великої Магелланової хмари вона має лише один спіральний рукав. Такі галактики займають проміжне положення між карликовими спіральними та неправильними галактиками.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Нові зорі активно формуються в NGC 4449 уже кілька мільярдів років. Але зараз темпи зореутворення в ній набагато зросли. Астрономи ідентифікували молоді світила як у її ядрі, так і в потоках, що оточують галактику. Через це NGC 4449 нагадує найбільш ранні галактики у Всесвіті, які також формували нові зорі ураганними темпами.

Така активність зумовлена взаємодією NGC 4449 зі своїми сусідами. Вона поглинає дуже тьмяну карликову галактику, про що свідчить розсіяний потік зір, що тягнеться в один бік від NGC 4449. Інший об’єкт, який натякає на злиття — масивне кулясте скупчення, розташоване в зовнішньому гало NGC 4449. Астрономи вважають, що воно є вцілілим ядром багатої газом колишньої галактики-супутника, яка зараз перебуває в процесі поглинання NGC 4449.

Розкидані по знімку червоні області, що світяться, вказують на велику кількість іонізованого водню — вірна ознака зореутворення, яке триває. Блакитний колір відповідає молодим зоряним скупченням. Вони підживлюються темними нитками космічного пилу, що простягнулися по всій галактиці. За оцінками астрономів, за нинішніх темпів зростання запасів газу вистачить NGC 4449 ще приблизно на мільярд років.

Фото NGC 4449 було опубліковано на честь 25-річчя Gemini North. Церемонія відкриття 8,1-метрового телескопа відбулася 25 червня 1999 року, коли були опубліковані його перші знімки. На той момент вони були одними з найчіткіших інфрачервоних зображень, коли-небудь отриманих наземною обсерваторією. За наступну чверть століття Gemini North зробив безліч відкриттів — від отримання першого прямого зображення мультипланетної системи до перевірки загальної теорії відносності Ейнштейна, яка допомогла астрономам отримати Нобелівську премію 2020 року.

За матеріалами NOIRLab

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів