Кулясте скупчення розповіло про минуле сусіда Чумацького Шляху

Група супроводу місії Hubble опублікувала новий знімок. На ньому можна побачити кулясте скупчення NGC 2005. Його вивчення дало змогу пролити світло на історію сусіда Чумацького Шляху.

Кулясте скупчення NGC 2005. Джерело: ESA/Hubble & NASA, F. Niederhofer, L. Girardi

Кулясті скупчення являють собою щільні групи зір, що утримуються разом силами гравітації та обертаються навколо галактичного центру, як супутник. Вони можуть складатися з десятків тисяч і навіть мільйонів світил і дуже стабільні, що зумовлює їхню довговічність. Вік багатьох кулястих скупчень можна порівняти з віком перших галактик у Всесвіті, та здебільшого вони складаються зі старих зір. Отже, вивчення кулястих скупчень у космосі можна порівняти з вивченням скам’янілостей на Землі.

У випадку з NGC 2005 додатковий інтерес до нього надає розташування. Воно розташоване всього за 750 світлових років від серця Великої Магелланової Хмари (ВМХ) — найбільшої галактики-супутника Чумацького Шляху, яка сама знаходиться на відстані близько 162 тисяч світлових років від Землі.

Згідно з поширеною думкою, відносно великі галактики, які ми спостерігаємо в сучасному Всесвіті, утворилися в результаті злиття дрібніших галактик. Якщо це вірно, то їхні найдавніші зорі повинні були виникнути в різних галактичних середовищах і мати різний хімічний склад. У вигляді своєї стабільності кулясті скупчення являють собою відмінну природну лабораторію для перевірки цієї гіпотези.

За словами вчених існування NGC 2005 слугує доказом на користь гіпотези еволюції галактик шляхом злиття. Його зорі мають хімічний склад, відмінний від навколишніх зір. Це говорить про те, що десь у своїй історії ВМХ зазнала злиття з іншою галактикою. Вони давно злилися і розсіялися, але NGC 2005 залишилося як давній свідок давно минулих подій.

Нагадаємо, що недавно телескоп Hubble перейшов у режим роботи з одним гіроскопом.

За матеріалами https://esahubble.org

Івана Купала. Як стародавнє свято пов’язане з астрономією
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір
Астрофотограф зафільмував сріблясті хмари над Україною (відео)
Потужні хвилі на Титані руйнують берегову лінію
Дракон і зорі: приголомшливий вид з ілюмінатора Starliner
Starliner «застряг» у космосі: NASA відтермінувала повернення космічного корабля
Життя краще шукати на маленьких екзопланетах із великими місяцями