Почати спочатку: колишній адміністратор NASA вимагає закрити програму Artemis

Колишній адміністратор NASA Майкл Гріффін, вважає, що він здатний краще організувати повернення NASA на Місяць. Виступаючи в підкомітеті Палати представників цього місяця, 73-річний Гріффін заявив, що організація має перезавантажити програму Artemis та позбутися всіх наявних комерційних підрядників.

Orion
Космічний корабель Orion місії NASA Artemis. Зображення: nasaspaceflight.com

Artemis — одна з найбільших поточних космічних програм NASA, у межах якої протягом цього десятиліття заплановано кілька місій, покликаних повернути людство на поверхню Місяця. Однак Гріффін вважає, що залежність NASA від комерційних компаній є надмірною та складною. Також є ризик, що агенція не зможе вкластись у часовий проміжок через різні затримки. Це вже відклало місію Artemis II на рік, а Artemis III — на два роки.

Майкл Гріффін
Майкл Гріффін, адміністратор NASA 2008 року, на тлі ракет Constellation

Тому Гріффін пропонує консервативний підхід, коли NASA покладалася на Boeing, Lockheed Martin і Northrop Grumman у будівництві своїх космічних кораблів. Він стверджує, що якщо космічна агенція дослухається до його пропозиції, то може повернутися на Місяць вже 2029 року.

Утім, на заяву колишнього адміністратора відповіли тим фактом, що його план вже намагалися реалізувати, але він просто не спрацював. Як приклад наводять проблеми з випробуваннями Boeing Starliner. Також Гріффін пропонує побудувати нову ракету, яка має замінити Space Launch System, але вона навіть не спроєктована, а на створення нової піде як мінімум 10–15 років, а це вже руйнує оптимістичний план колишнього адміністратора.   

Крім того, Гріффін критикує поточну програму Artemis за надмірно високу вартість. Але його план навряд чи буде дешевшим. Отже, перезапуск Artemis, ймовірно, не розв’яже проблем, а навпаки — лише принесе чималі збитки.

Ракета NASA SLS на стартовому майданчику 39B
Ракета NASA SLS на стартовому майданчику 39B. Фото: NASA

Справді, нинішня місячна програма NASA дуже складна та вартісна. Але Artemis I вже довела свій успіх. Якщо космічній агенції вдасться зберегти імпульс і уникнути подальших затримок, місячна програма може здійснитися у цьому десятилітті, хай навіть із відтермінуваннями. У будь-якому разі, «перезавантаження» Гріффіна не зробить ситуацію кращою.

Раніше ми повідомляли про те, як Китай програє NASA в космічних перегонах за Місяць.

За матеріалами arstechnica.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine