Не раніше 2027 року: висадка людей на Місяць затримується

Рахункова палата США (The Government Accountability Office — GAO) опублікувала звіт, присвячений ходу підготовки місії Artemis III, під час якої NASA планує повернути людей на Місяць. Автори документа дійшли висновку, що з дуже великою частиною ймовірності її запуск не відбудеться 2025 року.

Місія Artemis III (концепт). Джерело: NASA

Місія Artemis III має стати першою пілотованою висадкою на Місяць з 1972 року. Поточний план передбачає, що NASA відправить корабель Orion з астронавтами до Місяця. На селеноцентричній орбіті він зістикується з побудованим SpaceX посадковим апаратом Starship HLS. Після цього два астронавти здійснять висадку на південному полюсі супутника і проведуть там близько тижня, а потім повернуться на Землю.

Наразі реалізація місії Artemis III запланована на кінець 2025 року. Але, на думку ревізорів, у NASA практично немає шансів витримати цей графік. Автори документа виділили чотири основні причини.

Амбіційний графік

Автори програми HLS (Human Landing System), у межах якої створюють посадковий місячний апарат, припускають завершити проєкт за 79 місяців, якщо рахувати від початку розробки до пілотованого польоту. Це на 13 місяців менше, ніж середній термін розроблення основних проєктів NASA, більшість з яких при цьому не передбачають польоту людей у космос.

Затримки з ключовими подіями

Станом на вересень 2023 року в межах програми HLS вісім із тринадцяти ключових подій були відкладені не менше ніж на 6 місяців. Дві з них були відкладені до 2025-го — року, коли планується політ Artemis III.

Великий обсяг робіт, що залишилися

SpaceX має виконати значний обсяг складних технічних робіт для підтримки Artemis III, включно з розробкою можливості зберігання і передачі палива на орбіті. У документації NASA йдеться про те, що SpaceX домоглася обмеженого прогресу в розробці технологій, необхідних для розв’язання цього завдання.

Космический корабль Starship Human Landing System (HLS) для миссии Artemis III
Космічний корабель Starship Human Landing System (HLS) для місії Artemis III (концепт). Джерело: SpaceX

Проблеми проєктування

Компанії Axiom, яка отримала контракт на створення місячних скафандрів, належить виконати значну роботу з усунення технічних проблем, що стоять перед нею. Наприклад, початковий проєкт NASA не забезпечував мінімального обсягу аварійного життєзабезпечення, необхідного для місії Artemis III. У результаті представники компанії Axiom заявили, що можуть переробити деякі аспекти скафандра, що може призвести до затримки його постачання для місії.

Усі ці фактори роблять вкрай малоймовірним політ Artemis III 2025 року. Судячи з усього, в реальності він відбудеться не раніше 2027-го, а можливо, і пізніше.

Раніше ми розповідали про те, як астронавти місії Artemis II поставили автограф на ракеті, яка відправить їх до Місяця.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine