Поблизу чорної діри знайшли «неможливу» новонароджену зорю

Вчені знайшли поблизу надмасивної чорної діри Стрілець А*, що розташована у центрі нашої Галактики, молоду зорю. Випромінювання, що існує в тому місці, мало б завадити її утворенню, але вона все одно якось сформувалася.

Новонароджена зоря поблизу чорної діри
Новонароджена зоря поблизу чорної діри. Джерело: www.bbc.com

«Неможлива» новонароджена зоря

Міжнародна група вчених відкрила у самому центрі Чумацького Шляху поруч із надмасивною чорною дірою Стрілець А* зорю, вік якої складає усього кілька десятків тисяч років. Вона молодша за людство і ще перебуває на стадії формування.

Це досить важкий «малюк». Маса зорі у 15 разів більша за сонячну, а за розміром вона перевищує наше світило у 10 разів. При цьому теорія передбачає, що утворитися в тому місці, де ми його зараз бачимо, це світило просто не могло.

Річ у тім, що на околицях надмасивної чорної діри відбувається чимало динамічних процесів, внаслідок яких генеруються ультрафіолетове та рентгенівське випромінювання, які заважають зореутворенню.

Тому вважається, що околиці надмасивної чорної діри — це регіон старих зір. Вони кружляють навколо неї на великих швидкостях і, зрештою, наближаються до Стрільця А* достатньо близько, аби його припливні сили розірвали їх на шматки.

Як народилася зоря

І все ж молоді зорі поблизу Стрільця А* є. Відкрита щойно новонароджена зоря — далеко не перша, хоча і наймолодша з них. І досі те, як ці світила утворюються, залишається для вчених загадкою. Найімовірніше, місцем їхнього утворення є газопиловий диск, який розташований за кілька світлових років від надмасивної чорної діри.

Такі газопилові хмари є достатньо щільними для того, аби їхні зовнішні шари затримували всі високоенергетичні промені, що надходять від чорної діри. У таких умовах можуть не тільки утворюватися зорі, а й зберігатися складні органічні молекули.

Згідно з припущеннями вчених, частини цього диска під впливом власної ваги стискаються в окремі хмари, кожна вагою у сотні мас Сонця. Всередині їх і народжуються масивні зорі, сонячний вітер від яких швидко розсіює газ та пил, а самі вони починають стрімко падати на чорну діру.

Такий сценарій частково підтверджується наявністю поруч із новонародженою зорею кількох газопилових згустків, але чи справді вони народилися разом із нею, поки що невідомо. Однак це припущення добре пояснює все, що спостерігається.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine