Вчені вважають, що крижана кора супутника Юпітера Європи обертається не синхронно із його внутрішніми частинами. Причиною цього є підводні течії, які виникають внаслідок внутрішнього нагріву небесного тіла.
Крижана кора Європи
Вчені з NASA повідомляють, що зрозуміли, як так сталося, що крижана кора супутника Юпітера Європи обертається не з тією самою швидкістю, що його внутрішні шари. На сьогодні вважається доведеним, що під нею є океан завглибшки у кілька сотень кілометрів, який і відділяє її від кам’яного ядра.
Досі можливість того, що зовнішня оболонка Європи не тільки вільно плаває, а й обертається з іншою швидкістю, ніж її ядро, пов’язували із впливом Юпітера. Однак тепер вчені переконані, що причиною цього можуть бути внутрішні сили, а конкретно — підводні течії.
Можливість їхнього виникнення була доведена деякий час тому. Першопричиною цих явищ є внутрішнє тепло планети, яке у деяких місцях нагріває воду біля дна. Виникає конвекція, яка примушує її підійматися вгору. А потім ці потоки поступово починають розходитися вусібіч.
Підводні течії
У центрі нового дослідження лежить доведення ідеї, що ці течії можуть чинити значний боковий тиск на шар криги, який розташований над ними. Комп’ютерне моделювання це припущення повністю підтверджує. З нього навіть можна зробити висновок, що саме цей процес відповідальний за розкриття та закриття тріщин, які у великій кількості спостерігаються на поверхні супутника.
Усе, що треба тепер — підтвердити ці припущення спостереженнями. Це зможе зробити апарат Europa Clipper, запуск якого запланований на 2024 рік. Очікується, що 2030 року він дістанеться системи Юпітера і зможе виміряти не тільки те, з якою швидкістю обертається кора Європи, а і які зміни з нею відбуваються.
За матеріалами phys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine