Під поверхнею Місяця знайшли печеру, де могли б жити астронавти

Вчені виявили можливий лавовий тунель або печеру на Місяці, яка зможе допомогти у створенні довготривалої місячної колонії. Італійські астрономи Леонардо Каррера та Лоренцо Бруццоне, працюючи з Capella Space та JHUAPL, проаналізували дані з Lunar Reconnaissance Orbiter за 2010 рік. На одному радіолокаційному зображенні поверхні Місяця була знайдена підземна печера завдовжки в десятки метрів. Вона розташована на дні ями глибиною близько 100 м, але її точні розміри ще належить з’ясувати. Раніше такі тунелі були теоретичними. Але тепер їхнє існування підтверджене. Результати дослідження опубліковані у виданні Nature Astronomy.

Mare Tranquillitatis
Захопливий кратер Mare Tranquillitatis на Місяці, що відкриває валуни на гладкій поверхні. 100-метрова яма може забезпечити доступ до місячної лавової труби. Фото: NASA / GSFC

Поверхня Місяця може здатися спокійною, втім, умови там дуже екстремальні. Великі перепади температури, відсутність іоносфери, як наслідок — жодного захисту від радіації та постійний високий ризик метеоритних ударів. Тому інженерам варто заздалегідь подбати про те, щоб житло для майбутніх колоністів на Місяці було дуже міцним. Місячні печери давно пропонуються як альтернатива наземному будівництву: вони захищені від температурних коливань, радіації та метеоритів.

Для космічної галузі це відкриття означає, що проєктування житла у місячному тунелі стає реальною пропозицією. Місце розташування печери доволі зручне — кратер Mare Tranquillitatis, недалеко від місця приземлення Apollo 11. Після успіху Intuitive Machines минулого року з першою приватною висадкою на Місяць можна очікувати активні зусилля для дослідження цієї печери та інших подібних.

Lunar Reconnaissance Orbiter
Дослідження печери за допомогою Lunar Reconnaissance Orbiter. Ілюстрація: Nature Astronomy

Відкриття місячної печери може стати наступною великою ідеєю в космічній галузі. NASA скоро розпочне перегляд планів щодо місячних поселень і довгострокової присутності на Місяці. Також у разі успіху місії Artemis NASA зможе виділити більше коштів на побудову місячної бази. Можна очікувати хвилю досліджень та стартапів, спрямованих на розробку поселення на Місяці під поверхнею. Інженери з будівництва будуть демонструвати способи укріплення житла, постачальники сонячної енергії — буріння трубопроводів або передачу електроенергії на великі відстані. Роботизовані дослідження та розкопки отримають новий імпульс, а претенденти на місяцехід удосконалять свої машини.

Хоча відкриття місячної печери є важливим для дослідників, будівельників та спонсорів, залишається багато невизначеностей. Печера розташована на дні ями, доступ до неї потребуватиме розкопок або інфраструктури. Її розміри та умови можуть виявитися непридатними для проживання. Але факт її існування змінює правила гри, відкриваючи нову еру досліджень і розробок для майбутніх місячних колоній.

Раніше ми повідомляли про те, як роботи досліджуватимуть надра Марса та Місяця «хлібними крихтами».

За матеріалами techcrunch.com