Під Новий рік виявлена найвіддаленіша спіральна галактика у Всесвіті

Космічний телескоп James Webb зустрічає Новий рік, створюючи дивовижні знімки яскравих спалахів у глибинах космосу. Нещодавно James Webb зафіксував дві грандіозні спіральні галактики, одна з яких є найдальшою з ідентифікованих на сьогодні.

Ілюстрація спіральної галактики
Ілюстрація спіральної галактики, згенерована штучним інтелектом Google Gemini

Дослідники опублікували статті про ці галактики на сервері препринтів arXiv. Одна з них має назву A2744-GDSp-z4, інша, більш віддалена, — Чжулун, на честь китайського божества червоного дракона. Обидві галактики належать до типу спіральних, що характеризуються чітко вираженими рукавами. Для порівняння, наш Чумацький Шлях є розсіяною спіральною галактикою з баром, хоча його структура ще вивчається.

Галактика A2744-GDSp-z4, маса якої становить близько 14 млрд мас Сонця, має розвинену структуру для свого віку. Вона існувала вже через 1,5 млрд років після Великого вибуху, що свідчить про раннє формування спіральних галактик. Її виявили у скупченні галактик Abell 2744, яке стало одним із перших об’єктів дослідження James Webb.

A2744-GDSp-z4
Композитні зображення A2744-GDSp-z4. Джерело: Jain et al., 2024.

Чжулун — це найдальша відома галактика типу «балдж та диск» зі спіральними рукавами. Її маса подібна до маси Чумацького Шляху, але швидкість зореутворення відносно низька — близько 66 мас Сонця на рік. Це відкриття викликає інтерес, адже доводить, що ранні галактики були бідними на метали та містили багато газу. Можливо, навіть такі великі галактики, як Чжулун, мали обмежені ресурси для швидшого зореутворення.

Спіральні галактики грандіозного дизайну розташовані на величезних відстанях, тому на знімках James Webb вони здаються піксельними. Завдяки ефекту гравітаційних лінз, який викривляє і фокусує світло віддалених об’єктів, телескоп здатен спостерігати такі далекі структури. На зображеннях, зроблених інструментами як-от NIRCam (камера ближнього інфрачервоного діапазону) та MIRI (телескоп середнього інфрачервоного діапазону), можна побачити різні аспекти галактик. NIRCam фіксує світло від новоутворених зір, тоді як MIRI показує холодний пил і газ.

Збільшене фото A2744-GDSp-z4
Збільшене фото A2744-GDSp-z4

James Webb продовжує змінювати наше уявлення про ранній Всесвіт і еволюцію галактик. Телескоп здатний бачити крізь газові хмари, які затуляють слабке та віддалене світло, дозволяючи фіксувати об’єкти, що сформувалися лише через кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху. За останні два роки James Webb виявив численні галактики, які змушують переглянути наші уявлення про формування структури Всесвіту в його ранні епохи.

Раніше ми повідомляли про те, як James Webb підтвердив відкриття найвіддаленішої галактики у Всесвіті.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме