Під куполом майбутнього (фото)

Європейська Південна обсерваторія опублікувала кілька знімків, зроблених посеред гігантського будівництва на вершині чилійської гори Серро-Армазонес. Вони показують прогрес, досягнутий у справі будівництва Надзвичайно великого телескопа (ELT).

Місце будівництва ELT станом на серпень 2023 року. Джерело: ESO

Знімки демонструють приголомшливі сталеві конструкції, висота яких уже наближається до 80 м. Це каркас величезного обертового купола. Після завершення будівництва його маса становитиме 6100 тонн. Для скріплення всієї конструкції знадобиться 30 млн болтів.

Обертання купола буде здійснюватися за допомогою 36 візків, розміщених на рейках. Це забезпечить ELT можливість спостерігати різні ділянки неба. На знімках з будмайданчика також можна побачити потужний фундамент, який буде підтримувати конструкцію телескопа. Для нього знадобилося майже 9000 кубометрів бетону.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 (177) 2020

До товару

Усередині купола буде розміщено 39-метрове головне дзеркало ELT, що складається з 798 індивідуальних шестикутних сегментів загальною площею 978 м² і масою 132 тонни. Воно буде управлятися в режимі реального часу системою високоточних датчиків, що забезпечать постійне оптичне юстування. Завдяки цьому обсерваторія зможе збирати в 100 млн разів більше світла, ніж людське око, та в 13 разів більше, ніж найбільші наявні оптичні телескопи.

Місце будівництва ELT станом на серпень 2023 року. Джерело: G. Hüdepohl (atacamaphoto.com)/ESO

Конструкція ELT також передбачає використання принципово нової адаптивно-оптичної техніки, здатної максимально якісно коригувати спотворення зображень небесних тіл, що вносяться земною атмосферою. Нова обсерваторія безпосередньо знімкуватиме екзопланети, вивчатиме їхні газові оболонки, спостерігатиме за народженням нових планетних систем, а також допоможе виміряти величину прискорення розширення Всесвіту.

Наразі будівництво ELT завершено більш ніж на 50%. Дзеркала й інші компоненти телескопа вже будуються європейськими компаніями. Всі інші системи, необхідні для його створення, включно з системою управління та обладнанням, необхідним для складання та тестування телескопа, також перебувають у процесі виготовлення. Очікується, що нова обсерваторія побачить своє «перше світло» у 2028 році.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся:
https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів