Перша повня весни 2023 року: як спостерігати за Черв’ячним Місяцем дві ночі поспіль

7 березня 2023 року спостерігачі зможуть побачити повний Місяць. Він досягне свого піка у вівторок, 7 березня 2023 року, о 12:42 за київським часом. Тому найближчі дві ночі, у випадку, якщо у вас буде ясне небо, знайдіть кілька хвилин, щоб вийти та поспостерігати за повним Місяцем.

Неозброєному оку Місяць все ще може здаватися повним більше доби
Неозброєним оком Місяць усе ще можна побачити повним понад добу. Фото: Unsplash

Зазвичай ми говоримо про те, що повня відбувається в одну конкретну ніч. Але чому цей повний Місяць буде видно дві ночі поспіль? На кожній орбіті Місяця настає один момент, коли він досягає точки на точно протилежному боці Землі від Сонця. Саме таке положення нашого супутника астрономи називають повним Місяцем. За кілька днів і годин до цього — це зростаючий Місяць, а протягом кількох годин і днів після цього — спадний Місяць. Однак точний час повного Місяця не завжди відбувається вночі.

Крім того, неозброєним оком Місяць все ще можна спостерігати повним понад добу. За таких умов, коли ми будемо дивитись на Місяць у ніч з 6 на 7 березня, він буде здаватися повним на 99%. У ніч із 7 на 8 березня він все ще буде повний на понад 99% і залишатиметься таким до середи. Якщо у вас є телескоп або бінокль, ви можете придивитися уважніше й, швидше за все, побачити невелику тінь на східній частині Місяця у понеділок увечері та трохи тіні на західній частині у вівторок увечері.

Найбільша та найяскравіша повня 2023 року

Якщо вам здаватиметься, що ця повня більш яскрава, ніж за останні кілька місяців, — це не гра уяви. Через еліптичну орбіту Місяця навколо Землі існує річний цикл повних місяців — один із них є найдальшим, найменшим та найтьмянішим у році (апогей), а через пів року він буде більшим та яскравішим (перигей). Отже, починаючи з цього Черв’ячного Місяця, кожен з них набуватиме все більшої яскравості до настання Суперблакитного Місяця у перигеї наприкінці серпня.

Фольклорні назви повного Місяця у березні

Протягом історії люди давали назви багатьом речам, і повний Місяць не є винятком. Кожна повня має свою назву. Березнева відома також як Черв’ячний Місяць. Спочатку вважалося, що ця назва походить від дощових черв’яків, які з’являються, коли ґрунт нагрівається, та стають кормом для птахів, сповісників весни.

Проте записи картографа капітана Джонатана Карвера, який багато подорожував територіями Середнього Заходу у XVIII столітті, свідчать про те, що цей термін використовувався для опису черв’яків, схожих на личинки жуків, які з’являються у корі дерев у цю пору року.

Інші назви березневої повні — Цукровий Місяць (пов’язаний із порою року, коли сік починає циркулювати в цукрових кленах) і «Місяць з хворими очима» (пов’язаний із появою сліпучих променів сонячного світла, що відбивають танення снігу наприкінці зими).

Ось список назв повней, що відбудуться 2023 року:

  • 6 квітня: Рожевий Місяць;
  • 5 травня: Квітковий Місяць;
  • 3 червня: Полуничний Місяць;
  • 3 липня: Місяць оленя;
  • 1 серпня: Осетровий Місяць;
  • 30 серпня: Блакитний місяць (Місяць лосося);
  • 29 вересня: Урожайний Місяць;
  • 28 жовтня: Мисливський Місяць;
  • 27 листопада: Бобровий Місяць;
  • 26 грудня: Холодний Місяць.

Раніше ми повідомляли про те, як відбувалось повне місячне затемнення, що надавало Місяцю червоного забарвлення.

За матеріалами The Weather Network.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії