Perseverance завершив створення сховища зразків марсіанського ґрунту

Марсохід Perseverance завершив створення складу дублікатів зразків марсіанських порід, призначених для доставлення на Землю. Про це йдеться у повідомленні, опублікованому на сайті Лабораторії реактивного руху NASA.

Призначення сховища марсіанських зразків

Загалом, ровер Perseverance оснащений 43 титановими трубками, призначеними для зберігання зразків марсіанського ґрунту та атмосфери. Їх планується доставити на Землю в межах спільної американсько-європейської місії MSR (Mars Sample Return), реалізація якої має розпочатися наприкінці поточного десятиліття.

Perseverance та одна з вивантажених ним капсул зі зразками марсіанського ґрунту. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Одне з основних питань, які стоять перед проєктувальниками місії, полягає у способі доставлення капсул із пробами. Основний план полягає у використанні самого Perseverance. Апарат знаходиться в хорошому стані, і до моменту прибуття MSR його ритег все ще продовжуватиме генерувати достатню, для продовження роботи, кількість енергії.

Водночас будь-яка техніка рано чи пізно ламається. Не можна також виключати можливість якогось непередбаченого форс-мажору, через який Perseverance втратить можливість рухатися. Саме на цей випадок NASA й розробила резервний план, який передбачає створення сховищ зразків марсіанського ґрунту.

Склад сховища марсіанських зразків

Створення сховища почалося у грудні, коли Perseverance розпочав вивантаження десяти відібраних фахівцями місії капсул. Вісім з них містять дублікати порід з найцікавіших, у науковому відношенні, ділянок. Усередині дев’ятої знаходиться зразок марсіанської атмосфери. Десята капсула є «свідком». Усередині неї містяться матеріали, призначені для уловлювання газів та хімічних речовин, джерелом яких є сам Perseverance. Їхній аналіз дозволить вченим оцінити ступінь забруднення зібраних проб матеріалами, що були занесені з Землі.

Вивантажена на поверхню капсула зі зразками марсіанського ґрунту. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Десять капсул були вивантажені зигзагоподібним візерунком з відстанню 5 — 15 метрів один від одного на ділянці поверхні під назвою Three Forks. Після скидання кожна капсула знімкувалася, а її положення було занесено на карту. Якщо до моменту прибуття MSR марсохід втратить можливість рухатися, вони будуть підібрані та доставлені на зворотний модуль двома невеликими дронами. За словами фахівців, за наступні кілька років вітер не зможе сильно змістити капсули, і їх не настільки сильно занесе пилом, щоб їх було неможливо знайти.

Карта створеного Perseverance сховища зразків марсіанського ґрунту. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Що ж до Perseverance, то після завершення будівництва сховища ровер продовжив виконання своєї наукової програми. Зараз він рухається у напрямку до залишків давньої річкової дельти, яка колись існувала на території кратера Єзеро.

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» із прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип
Сонячні промені можуть змінювати напрямок магнітного поля
Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються