Perseverance вивантажив перший зразок марсіанського ґрунту

21 грудня ровер Perseverance вивантажив на поверхню титанову капсулу, де міститься проба марсіанського ґрунту. Отже, NASA розпочала створення сховища зразків для місії Mars Sample Return.

Перша проба марсіанського ґрунту, вивантажена ровером Perseverance. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Місія Mars Sample Return

У 2028 році NASA та ESA розпочнуть реалізацію місії Mars Sample Return. Її основна мета — доставлення на Землю проб ґрунту, зібраних ровером Perseverance. Одне з основних питань, яке постає перед проєктувальниками місії, звучить так: як доставити капсули до повертального модуля?

Концепт місії Mars Sample Return. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Найбільш очевидна відповідь — використовувати для їхнього доставлення сам Perseverance. Ровер отримує енергію від рітега, так що йому не загрожує повторення долі Opprotunity та InSight. А як показує досвід експлуатації марсохода Curiosity, апарату має бути цілком під силу пропрацювати хоча б до кінця десятиліття.

Водночас будь-яка техніка рано чи пізно ламається. Не можна також виключати можливість якогось непередбаченого форс-мажору, через який Perseverance втратить можливість рухатися. Саме на цей випадок NASA й розробила резервний план, який передбачає створення сховищ зразків марсіанського ґрунту.

Сховище проб марсіанського ґрунту

Ідея сховища полягає у наступному. Perseverance вивантажить десять капсул на ділянці під назвою Three Forks. Вони будуть викладені зигзагоподібним візерунком з відстанню 5 – 15 метрів один від одного. У майбутньому ці зразки будуть підібрані та доставлені на повертальний модуль двома невеликими дронами, які також увійдуть до складу місії Mars Sample Return. Отже, якщо до моменту висадки повертального модуля марсохід вийде з ладу, вчені зможуть забрати хоча б частину капсул зі зразками.

На цей час на борту Perseverance знаходяться 17 проб (16 із ґрунтом, ще одна містить зразок марсіанської атмосфери). Загалом ровер оснащений 43 капсулами. Очікується, що Perseverance буде потрібно кілька місяців, щоб вивантажити необхідні проби. Це буде супроводжуватися ретельним знімкуванням навколишньої місцевості, щоб побудувати точну карту регіону, яка дозволить знайти капсули, навіть якщо їх замете пилом чи піском. Після цього ровер продовжить дослідження залишків давньої річкової дельти.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine