Усередині марсохода Perseverance є маленька лабораторія під назвою Mars Oxygen In Situ Resource Utilization Experiment, або MOXIE. За розмірами вона з невелику коробочку, але має велику мету — виробництво кисню з надлишку вуглекислого газу на Марсі. Отже, ровер прокладає шлях для забезпечення ресурсами майбутніх місій на Червоній планеті.
Влітку цього року MOXIE успішно виробила кисень. Тоді швидкість виробництва життєво необхідного газу складала 10 грамів на годину. Пристрій працює, забираючи вуглекислий газ з атмосфери Марса, а потім перетворює його на кисень і чадний газ, використовуючи хімічні реакції. Окис вуглецю можна вивільнити, а кисень зберегти, завдяки чому система працює як паливний елемент у зворотному напрямку.
Нещодавно MOXIE знову запустили, і їй вдалося перевершити попередні показники. У серпні цього року вона виробляла у піку 10,44 грама кисню на годину, а 28 листопада — вже 10,56 грама на годину. Звичайно, цифри можуть здатися не надто великими, але це демонструє, що MOXIE справді працює, і завдяки оптимізації навіть збільшує обсяги виробництва.
Ідея полягає в тому, що більшу версію лабораторії можна буде використовувати для майбутніх пілотованих місій. Найцікавіше те, що виробництво кисню потрібно не стільки для дихання, а як окислювач для палива ракет, що злітатимуть з поверхні Марса. Але для цього необхідна велика кількість цього газу. За даними NASA, така лабораторія могла б працювати в 200 разів швидше, ніж MOXIE. За рік ця система змогла б виробити достатньо кисню, щоб підняти ракету в космос.
Раніше ми повідомляли про те, як Земля стрімко втрачає кисень.
За матеріалами NASA
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine