Perseverance на Марсі виробив рекордну кількість кисню

Усередині марсохода Perseverance є маленька лабораторія під назвою Mars Oxygen In Situ Resource Utilization Experiment, або MOXIE. За розмірами вона з невелику коробочку, але має велику мету — виробництво кисню з надлишку вуглекислого газу на Марсі. Отже, ровер прокладає шлях для забезпечення ресурсами майбутніх місій на Червоній планеті.

MOXIE
На цьому зображенні позолочений інструмент Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE) сяє після встановлення всередині марсохода Perseverance. Авторство: NASA/JPL-Caltech

Влітку цього року MOXIE успішно виробила кисень. Тоді швидкість виробництва життєво необхідного газу складала 10 грамів на годину. Пристрій працює, забираючи вуглекислий газ з атмосфери Марса, а потім перетворює його на кисень і чадний газ, використовуючи хімічні реакції. Окис вуглецю можна вивільнити, а кисень зберегти, завдяки чому система працює як паливний елемент у зворотному напрямку.

Прилад MOXIE встановлюється усередину Perseverance
Прилад MOXIE встановлюється всередину Perseverance до початку місії. Фото: NASA/JPL-Caltech

Нещодавно MOXIE знову запустили, і їй вдалося перевершити попередні показники. У серпні цього року вона виробляла у піку 10,44 грама кисню на годину, а 28 листопада — вже 10,56 грама на годину. Звичайно, цифри можуть здатися не надто великими, але це демонструє, що MOXIE справді працює, і завдяки оптимізації навіть збільшує обсяги виробництва.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Ідея полягає в тому, що більшу версію лабораторії можна буде використовувати для майбутніх пілотованих місій. Найцікавіше те, що виробництво кисню потрібно не стільки для дихання, а як окислювач для палива ракет, що злітатимуть з поверхні Марса. Але для цього необхідна велика кількість цього газу. За даними NASA, така лабораторія могла б працювати в 200 разів швидше, ніж MOXIE. За рік ця система змогла б виробити достатньо кисню, щоб підняти ракету в космос.

Раніше ми повідомляли про те, як Земля стрімко втрачає кисень.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів