Військові США уклали два контракти на розробку ядерних космічних двигунів для космічних апаратів з метою створення перших робочих прототипів до 2027 року. Підрозділ оборонних інновацій Пентагону, який займається застосуванням комерційних технологій для розв’язання військових завдань, уклав контракти з компаніями Avalanche Energy та Ultra Safe Nuclear, розташованими у Сієтлі, штат Вашингтон.
«Провідні ядерні технології забезпечать швидкість, потужність і швидкодію, щоб зберегти оперативну перевагу в космосі», — заявив керівник програми Nuclear Advanced Propulsion and Power при Пентагоні майор ВПС США Раян Уїд.
Фірми нададуть двигуни, які дозволять невеликим космічним апаратам маневрувати у навколомісячному просторі та нести великі корисні навантаження для підтримки розширення космічних місій Міністерства оборони. Передбачається, що ці двигуни дозволять у майбутньому організувати транспортування вантажів між Землею та Місяцем.
Проєкти від Avalanche Energy та Ultra Safe Nuclear
Ultra Safe Nuclear розробляє радіоізотопну батарею (РІТЕГ) наступного покоління, яка використовує розпад радіоактивних ізотопів (америцій-241 або плутоній-238) для вироблення електроенергії. Подібні технології забезпечували електрикою місії NASA для дослідження далекого космосу, такі як Voyager, Cassini та New Horizons. Очікується, що технологія Ultra Safe Nuclear може виробляти у 10 разів більше потужності, ніж наявні радіоізотопні системи, та забезпечувати понад 1 млн кіловат-годин (кВт*год) енергії з кількох кілограмів палива.
Тим часом компанія Avalanche Energy розробляє компактний термоядерний реактор під назвою Orbitron. Синтез — це та сама термоядерна реакція, що відбувається на Сонці, де атоми водню стискаються разом під величезним тиском, утворюючи атоми гелію. Це вивільняє більше енергії, ніж традиційний ядерний поділ з ланцюговою реакцією на атомних електростанціях Землі.
Ядерні установки як основа для двигунів
У разі успіху або Orbitron, або ядерна радіоізотопна батарея від Ultra Safe Nuclear зможуть живити атомні космічні апарати тривалий час. Використання ядерних, а не сонячних або інших джерел енергії може дозволити таким апаратам працювати ефективніше, довше і за відсутності сонячного світла.
Orbitron також може бути основою для силової установки космічного апарата. Замість того, щоб просто виробляти електрику, ядерний реактор може додатково створювати тягу шляхом нагрівання палива, на кшталт рідкого водню, який потім викидатиметься з двигуна під високим тиском, виробляючи високу тягу, яка буде вдвічі ефективніша, ніж у класичних хімічних ракет.
Не лише американські військові зацікавлені у ядерних силових установках. У 2021 році NASA у партнерстві з Міністерством енергетики США також уклала контракти з кількома компаніями, включаючи Ultra Safe Nuclear Technologies, на дослідження технологій ядерних двигунів.
Нагадаємо, що раніше на Місяці хотіли збудувати ядерний реактор.
За матеріалами Defense Innovation Unit
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine