Павуки на Марсі: супутники зазнімкували «мешканців» Міста інків

Європейська космічна агенція опублікувала серію зображень, отриманих апаратами Mars Express і TGO. На них можна побачити темні об’єкти на поверхні Марса, що нагадують павуків.

Темні «павуки» на поверхні Марса. Джерело: ESA/TGO/CaSSIS

Марсіанські «павуки» пов’язані з кліматом Червоної планети. Взимку частина вуглекислого газу з атмосфери планети вимерзає, утворюючи скупчення сухого льоду. Коли з приходом весни Сонце починає висвітлювати ці поклади, вуглекислий лід у їхній нижній частині починає перетворюватися на газ. Він накопичується і потім пробивається через шари вищерозміщеного льоду, вириваючись на свободу.

Під час цього процесу газ, що виходить, захоплює за собою темний матеріал. Він виривається нагору через тріщини в льоду у вигляді високих фонтанів або гейзерів, а потім падає вниз і осідає на поверхні. В результаті утворюються темні плями діаметром від 45 м до 1 км. Цей же процес створює характерні «павукоподібні» візерунки.

Знімки, зроблені апаратами Mars Express і TGO, демонструють подібні формації, утворені газом, що виходить, і викинутою речовиною. Більшість із них розташовані в області, що має прізвисько Місто інків.

Місто інків. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Місто інків виявив зонд Mariner 9 у 1972 році. Причина такої назви проста. Місто інків являє собою лінійну, майже геометрично правильну мережу хребтів, яка нагадує руїни стародавнього міста. Вчені досі не знають, як саме воно утворилося. За однією з версій піщані дюни з часом перетворилися на камінь. За іншою, крізь тріщини в марсіанській породі в цьому місці просочується матеріал, як-от магма чи пісок. Можливо також, що вони мають льодовикове походження.

Місто інків. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

«Стіни» Міста інків, схоже, є частиною великого кола діаметром 86 км. Вчені припускають, що воно розташоване у великому кратері. Удар, що породив його, вочевидь, створив розломи на навколишній рівнині, які потім були заповнені лавою, що підіймалася, і з часом зникли.

Раніше ми розповідали про нову гіпотезу, яка пояснює походження марсіанського метану.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Небезпечний випадок декомпресії на МКС викликав переполох в радіоефірі
Безпрецедентна роздільна здатність: супутник компанії Maxar зазнімкував МКС і Starliner
Інтерактивна карта «Жнива надії» допоможе українським аграріям
Людина, яка показала нам Сонячну систему: голова місії Voyager Ед Стоун помер у віці 88 років
Короткочасні космічні подорожі не шкодять здоров’ю людини
Зразки зі зворотного боку Місяця прибудуть на Землю 25 червня
Космічний телескоп Hubble розкрив таємницю вибуху 40-річної давнини
На кораблі Starliner виявлено новий витік гелію
Місячна станція стала на крок ближче до запуску
DARPA представила шість моделей безпілотників для війн майбутнього