Сонячний зонд NASA Parker Solar Probe (PSP) досягнув сонячної корони та провів там 5 годин. Отже, PSP став першим космічним апаратом, який зміг «торкнутися» Сонця, занурившись у верхні шари його атмосфери та опинившись безпосередньо у прямому контакті з плазмою.
Перше зближення відбулося 28 квітня 2021 року о 06:33 за київським часом. Але результати, опубліковані у Physical Review Letters, були оголошені лише зараз — на пресконференції Американського геофізичного союзу 14 грудня 2021, повідомляє NASA.
«Це знаменує собою досягнення основної мети місії PSP і нову еру в розумінні фізики сонячної корони», — заявив Джастін К. Каспер, заступник головного технічного директора BWX Technologies та професор Мічиганського університету. Місію очолює Лабораторія прикладної фізики Університету Джона Гопкінса (JHU/APL).
#ParkerSolarProbe is our mission to touch the Sun, so it has to take a lot of heat. Watch this video to learn about the engineering that keeps the spacecraft cool, and head to @NASASun today for *hot* news about the mission! ☀️ pic.twitter.com/FORVCn8kbg
— NASA Technology (@NASA_Technology) 14 грудня 2021 р.
Відкриття всередині атмосфери Сонця
Зовнішній край Сонця починається на альфвенівській поверхні (розташовується на відстанях від 10 до 20 сонячних радіусів) — точці, нижче якої Сонце та його гравітаційні й магнітні сили безпосередньо керують сонячним вітром. Нижче цієї поверхні тиск та енергія магнітного поля нашого світила стають сильнішими, ніж тиск та енергія частинок. У квітні космічний апарат уперше увійшов у сонячну корону та «торкнувся» атмосфери Сонця. За останні пів року він пройшов над і під альфвенівською поверхнею тричі.
Дослідники виявили, що альфвенівська поверхня «зморщена». Дані показують, що найбільша та найвіддаленіша зморшка на поверхні була утворена корональним псевдостримером (сoronal pseudo-streamer) — великою магнітною структурою, виявленою на внутрішній видимій стороні нашої зорі. Наразі невідомо, чому псевдостример відштовхує критичну альфвенівську поверхню від Сонця.
Зонд також зафіксував деякі свідчення потенційного збільшення потужності всередині корони, що може вказувати на невідому фізику, що впливає на нагрівання та розсіювання.
Доля Parker Solar Probe
Найшвидший із відомих об’єктів, створених людьми — Parker Solar Probe — зробив багато нових відкриттів з моменту свого запуску. У тому числі й щодо вибухів, які створюють космічну погоду, та небезпек надшвидкого пилу, що пробив його захисну оболонку. Нові результати показують, що прямі спостереження з космічних апаратів можуть багато розповісти про фізику нагрівання корони та утворення сонячного вітру.
Досягнувши своєї мети («дотику» до Сонця), Parker Solar Probe тепер з кожним зближенням занурюватиметься ще глибше в сонячну атмосферу та затримуватиметься на триваліші періоди.
Нагадаємо, що минулого місяця зонд PSP пережив рекордне зближення із Сонцем.