Паливні баки для ракети з українським двигуном випадково викинули на звалище

Два з чотирьох паливних баків, необхідних для верхнього ступеня європейської ракети Vega, були помилково викинуті на смітник. Про це повідомляє видання European Spaceflight.

Ракета з українським двигуном

Ракета Vega розроблена італійською компанією Avio. Вона має чотириступеневу конструкцію і може виводити до двох тонн вантажу на навколоземну орбіту. Перші три ступені носія оснащені твердопаливними двигунами. Четвертий ступінь Vega є рідинним. На ньому встановлений український двигун РД-843, розроблений ДП «КБ Південне» і побудований ДП «ВО Південний машинобудівний завод». Його характерною особливістю є можливість багаторазового запуску під час польоту (до 5 включень). Завдяки цьому Vega може забезпечувати розведення супутників по різних орбітах.

Запуск ракеты Vega
Запуск ракети Vega. Джерело: Arianespace

Кілька років тому Avia почала перехід на нову модифікацію ракети під назвою Vega-C. Тож зараз у розпорядженні компанії залишився останній екземпляр оригінальної Vega. Його планувалося запустити навесні 2024 року. Метою місії мало стати виведення на орбіту супутника дистанційного зондування Землі Biomass. Однак, судячи з усього, ця місія або буде перенесена, або взагалі не відбудеться. Річ у тім, що, за даними видання European Spaceflight, два з чотирьох паливних баків верхнього ступеня Vega помилково викинули на смітник.

Космічна недбалість

Повідомляється, що злощасні баки перебували у виробничому цеху Avio в Коллеферро, де проводилися ремонтні роботи. З якоїсь причини їх не внесли в загальнокорпоративну систему управління активами. У результаті, після завершення ремонтних робіт, з’ясувалося, що обидва баки зникли. Зрештою, фахівцям компанії вдалося розшукати їх. Виявилося, що баки просто викинули на звалище. Там вони були розчавлені і від них залишилися лише уламки.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Верхній ступінь ракети Vega. Джерело: ESA

Оскільки Avia вже закрила всі виробничі лінії Vega, у компанії немає можливості виготовити баки на заміну. У зв’язку з цим розглядається два варіанти порятунку місії. Перший полягає в тому, щоб узяти баки, які використовувалися для проведення кваліфікаційних випробувань перед першим польотом Vega у 2012 році. Проблема в тому, що вони простояли на складі десять років, у зв’язку з чим фахівці не можуть гарантувати цілісність деяких компонентів.

Другий варіант полягає в установленні на ступінь компонентів від ракети Vega-C. Однак оскільки вони не призначені для спільного використання і не проходили тестів на «сумісність», по суті, це перетворить запуск на випробувальний політ з корисним навантаженням вартістю 229 млн євро на борту.

Альтернативою цим двом варіантам є запуск супутника Biomass на іншій ракеті. Однак у Європи зараз просто немає власного носія. Аrіane 6 дебютує не раніше середини наступного року, і черга на його запуски розписана на кілька років вперед. Щодо Vega-С, то її останній запуск завершився аварією, що поставило майбутнє ракети під сумнів. У теорії, ESA може звернутися по допомогу до SpaceX. Однак таке рішення стане черговим великим ударом по репутації європейської космічної промисловості. У зв’язку з цим, доля Biomass поки що перебуває у підвішеному стані.

За матеріалами https://europeanspaceflight.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
 https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів