24 вересня 2182 року астероїд Бенну може зіткнутися із Землею. Хоча це шанс невеликий — всього 0,037% (еквівалент шансу 1 до 2700), Бенну залишається одним із найнебезпечніших астероїдів у Сонячній системі. Науковці з Південної Кореї змоделювали наслідки такого зіткнення, які включають глобальне похолодання та голод планетарного масштабу.

Можливі наслідки зіткнення
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Science Advances, зіткнення астероїда середнього розміру із Землею спричинило б катастрофічні наслідки для клімату. Викиди сотень мільйонів тонн пилу в атмосферу закрило би Сонце і зменшило нагрів поверхні Землі. У результаті це призвело б до зниження температури на 4°C, скорочення опадів на 15% і виснаження озонового шару приблизно на 32%. Такі зміни негативно вплинуть на фотосинтез рослин, зменшивши його ефективність на 20–30%, що спричинить масштабний збій у продовольчих ланцюгах по всій планеті.
Попри значні ризики, дослідники зазначають, що пил може сприяти зростанню океанського планктону. Планктон відновлюється значно швидше, ніж наземні рослини, — за шість місяців проти двох-трьох років. Це може стати ключовим фактором у частковому відновленні екосистеми.
Особливості Бенну

Бенну — це навколоземний астероїд діаметром близько 500 м, який проходить поруч із Землею кожні шість років. Він утворився близько 700 млн — 2 млрд років тому, відколовшись від більших астероїдів. У межах місії NASA OSIRIS-REx у 2020 році були взяті зразки Бенну та доставлені на Землю, що дали змогу дослідити його склад. Зокрема, астероїд містить органічні речовини — будівельні блоки життя.
Загроза для людства
У порівнянні з астероїдом Чіксулуб, який спричинив загибель динозаврів 66 млн років тому, Бенну значно менший. Чіксулуб мав діаметр приблизно 10 км, тоді як Бенну лише 0,5 км. Проте середні астероїди, як Бенну, падають на нашу планету частіше — приблизно кожні 100–200 тис. років. За словами директора Центру фізики клімату IBS Акселя Тіммерманна, такі події могли впливати на еволюцію людства.
Людство вже зробило важливі кроки для захисту планети від космічних загроз. У 2022 році місія NASA DART успішно змінила траєкторію астероїда кінетичним зіткненням, що довело можливість відвернення потенційної загрози для Землі. Це відкриває перспективи для подальших інновацій у запобіганні зіткненням.
Попри те, що зіткнення з Бенну малоймовірне, астрономи вже виявили астероїд 2024 YR4, який має більшу ймовірність зіткнення із Землею на рівні 1,9% у 2032 році.
Раніше ми пояснювали, чим цікавий астероїд Бенну.
За матеріалами CNN