Нове дослідження: звідки прилетів астероїд, який убив динозаврів?

Науковці вивчили гірські породи поблизу від величезного кратера Чиксулуб на півострові Юкатан. Вважається, що він утворився внаслідок зіткнення з астероїдом, який знищив динозаврів. Нові дослідження вказують на те, що він прилетів з-за орбіти Юпітера.

Астероїд Чіксулуб
Астероїд Чиксулуб. Джерело: phys.org

Дослідження кратера Чиксулуб

Кратер Чиксулуб на півострові Юкатан у Мексиці вважається тим самим місцем, куди приблизно 66 млн років тому вдарив гігантський астероїд, який поклав край існуванню на нашій планеті динозаврів. Нещодавно, вчені опублікували дослідження, в якому розкрили таємницю, звідки він прилетів.

У статті, опублікованій в журналі Science, наводиться результат дослідження гірських порід всередині решток кратера, точніше межового шару, який відділяє крейдові відкладення від палеогенових і, як вважають вчені, містить рештки астероїдного тіла.

Конкретно їх цікавили ізотопи рутенію. Цей хімічний елемент достатньо рідко зустрічається на Землі, зате у космосі його вистачає. Тож вони справедливо зауважили, що майже весь рутеній у межовому шарі Чиксулуба мав би потрапити туди з астероїдом. А вже за співвідношенням його ізотопів можна визначити, де він утворився.

Астероїд з-за Юпітера

Два основних класи астероїдів, які добре можна розрізнити за вмістом різних ізотопів рутенію, — це вуглисті та силікатні. Перші переважно утворюються там, де проміння сонця дозволяє воді та іншим летючим сполукам не випаровуватися, тобто за орбітою Юпітера. Другі ж утворюються переважно ближче до нас.

І ось нове дослідження дало цілком однозначний і трохи сенсаційний результат. Астероїд, що знищив динозаврів, був вуглистим і утворився за орбітою Юпітера. Він не є повністю несподіваним, оскільки ще два десятиліття тому висловлювалися подібні припущення. Однак тоді жодної впевненості у них не було.

Але загалом це достатньо незвичний результат, оскільки більшість великих тіл, що стикаються з нашою планетою, — місцеві силікатні. При цьому дослідники підкреслюють, що отриманий результат не означає, що астероїд перед тим, як знищити динозаврів, прилетів до нас безпосередньо з віддалених регіонів Сонячної системи.

Він міг мігрувати у внутрішню частину Сонячної системи раніше і десятки мільйонів років обертатися навколо Сонця, перш ніж зустрівся із Землею.

Вода та астероїди

Науковці встановили, що астероїд, який знищив динозаврів, містив багато води. Проте вони зазначають, що називати його кометою, як запропонували кілька років тому, абсолютно неправильно. Це саме вуглистий астероїд і його хімічний склад сильно відрізняється від того, що зустрічається на кометах.

І це приводить вчених до цікавої гіпотези. Досі вважалося, що більша частина води потрапила на нашу планету 4,5 млрд років тому саме з кометами. Однак тепер може виявитися, що то були не космічні айсберги з околиць Сонячної системи, а саме вуглисті астероїди.

Для того, аби перевірити все це, науковці пропонують дослідити місця інших великих зіткнень минулого, а їх на Землі налічується чимало.

За матеріалами phys.org