Останнє зіткнення Чумацького Шляху з іншою галактикою відбулося зовсім недавно

Нові дані від космічного телескопа Gaia дозволили вченим оцінити, коли ж відбулося останнє велике зіткнення Чумацького Шляху з іншою галактикою. Воно призвело до появи багатьох дивних груп зір і, як тепер з’ясовується, відбулося зовсім недавно.

Зіткнення Чумацького Шляху з іншою галактикою
Зіткнення Чумацького Шляху з іншою галактикою. Джерело: www.space.com

Злиття галактик

Вчені вже достатньо давно знають, що галактики час від часу стикаються із собі подібними й зливаються в одне ціле. У минулому такі події переживав і Чумацький Шлях. Науковці змогли встановити, що остання з них сталася не так давно, як про це думали досі.

Нові дані були отримані за допомогою космічного телескопа Gaia. Цей інструмент використовується переважно як астрометричний, тобто відстежує точне положення та параметри руху сотень тисяч і мільйонів зір. Саме тому одна з наукових задач, яка за його допомогою виконується — пошук своєрідних зморшок, ударних фронтів, що вишиковують групи зір в одній лінії.

Вони є результатом злиттів з іншими галактиками, які відбулися ще мільярди років тому. Особливо багато їх у гало — розсіяній сферичній складовій нашої зоряної системи. Саме спостереження за нею дозволило вченим зробити висновок, що останнє велике зіткнення сталося від 8 до 11 млрд років тому.

Ця подія отримала назву Гайя-Соідж-Енцелад (ГСЕ), і вважається, що саме вона є джерелом більшої частини зморшок, що є у нашій галактиці. При цьому останні поступово згладжуються і їхня кількість зменшується.

Радіальне зіткнення Діви

Проте Gaia продовжував свої дослідження, і з огляду, завершеного 2022 року, стало зрозуміло, що зморшок у нашій галактиці занадто багато для того, аби вони утворилися так давно. Тому вчені вдалися до нового аналізу і дійшли висновку, що значна їхня частина походить від іншого злиття, яке сталося не так давно.

Воно наситило центральні регіони Галактики молодими гарячими зорями. При цьому спектроскопічні дослідження показують, що вони не були частиною іншої зоряної системи, а утворилися вже після зустрічі.

Саме ж вона відбулася близько 2,7 млрд років тому й отримала від дослідників назву Радіального злиття Діви. Сталося це тоді, коли Сонячна система та Земля вже існували, а на останній розвивалося життя, хоча й тільки одноклітинне.

Це означає, що значна частина зір Чумацького Шляху приєдналася до нього вже після того, як життя на Землі виникло, і жодних жахливих наслідків ця подія не викликала. А значить, і злиття з Андромедою, яке має статися за кілька мільярдів років, теж не призведе до катастрофічних подій.

За матеріалами phys.org

Ілон Маск переносить свою штаб-квартиру через «гендерний» закон
На HBO виходить фільм про «дикий дикий космос». І це — не фантастика
Прорив у фізиці: вчені навчили ядра атомів поглинати та випромінювати енергію
Вище за температуру плавлення нікелю: астрономи виявили ультрагарячий нептун
Швидше швидкості світла: тахіон виявився сумісним із теорією відносності Ейнштейна
Астрономи знайшли нову карликову галактику
Неймовірна точність: загадку Антикітерського механізму розгадали завдяки гравітаційним хвилям
Хіп-хоп на Венері: NASA відправила пісню Міссі Елліотт у космос
Глобальне потепління гальмує обертання Землі навколо своєї осі
Верховна Рада скасувала перехід на літній час