Орбіти планет Сонячної системи збурив газовий гігант-вигнанець

Сонце — це розпечений, але впорядкований диктатор, який понад мільярди років організовує нашу зоряну систему завдяки потужній гравітації. Усі планети обертаються навколо нього в одній площині та в одному напрямку. Однак деякі аномалії в орбітах планет змушують астрономів припускати, що в далекому минулому їх могли збурити зовнішні чинники.

Сонячна система
4,6 млрд років тому великий міжзоряний об’єкт, маса якого сягала від 2 до 50 юпітеріанських, міг пролетіти на відстані близько 20 а.о. від Сонця. Ілюстративне фото згенероване Google Gemini

Нові дослідження припускають, що велетенський міжзоряний об’єкт, маса якого перевищує юпітеріанську у 50 разів, міг бути причиною таких збурень. Такий об’єкт, пролітаючи через Сонячну систему, міг змістити орбіти планет, демонструючи, що навіть Сонце не може повністю захистити систему від впливу зовнішніх факторів.

Сонячна система сформувалася приблизно 4,6 млрд років тому з протопланетного диска — пласкої хмари газу навколо молодого Сонця. Ця структура пояснює, чому планети рухаються в одному напрямку й залишаються на компланарних орбітах. Проте протягом епох вони змінювали своє розташування через явище, яке називають «міграція планет». Наприклад, Уран і Нептун, за оцінками, сформувалися ближче до Сонця, ніж перебувають зараз, а деякі планети могли бути взагалі викинуті з системи.

Досі вважалося, що міграція спричинена взаємодією гравітаційних сил між планетами та впливом протопланетного диска. Однак орбіти газових гігантів — Юпітера, Сатурна, Урана і Нептуна — демонструють ексцентриситети, які не можна повністю пояснити цими теоріями. Тому виникла гіпотеза про зовнішній вплив.

Дослідники припускають, що великий міжзоряний об’єкт, маса якого сягала від 2 до 50 мас Юпітера, міг пройти на відстані близько 20 а.о. від Сонця (у 20 разів більше, ніж відстань між Землею і Сонцем). Таке зближення могло спричинити гравітаційні збурення, що вплинули на орбіти планет. Результати комп’ютерного моделювання показують ймовірність цього сценарію як 1 до 100.

Що це за об’єкт? Одне з припущень — це газовий гігант-вигнанець, який був викинутий зі своєї зоряної системи. Його подорож могла залишити свій слід у нашій системі, додаючи загадковості її історії.

Раніше ми розповідали про те, скільки разів планети облетіли Сонце по орбіті за 4,5 млрд років.

За матеріалами universetoday.com

Новини інших медіа
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме
На мисі Канаверал продовжують готуватися до запуску місій Artemis