Близькі проходження зір можуть вплинути на еволюцію орбіти Землі

Науковці встановили, що протягом усієї еволюції Сонячної системи орбіта Землі змінювалася. Це пояснюється не лише впливом великих планет, а й близькими проходженнями зір. Відповідно, міг змінюватись і клімат нашої планети.

Зміна еліптичності орбіти Землі протягом 56 млн років з урахуванням зближень із зорями. Джерело: phys.org

Еволюція орбіти Землі

Земна орбіта являє собою еліпс, що має певний ексцентриситет, який відображає різницю її відстаней до Сонця у перигелії й афелії. Але він не є постійним. Нещодавно дослідники з різних європейських наукових установ припустили, що до його змін могли бути причетними зближення нашого світила з іншими зорями. Стаття про це опублікована в журналі The Astrophysical Journal Letters.

Взагалі про те, що орбіти планет Сонячної системи не лишаються незмінними протягом сотень мільйонів років, науковцям відомо давно. Головним фактором цього процесу є їхня гравітаційна взаємодія. Особливо сильно на обертання Землі впливає Юпітер та інші планети-гіганти.

Вплив цей відносно невеликий, але навіть малі зміни ексцентриситету орбіти Землі можуть суттєво вплинути на її клімат. Відбувається це завдяки доволі складним механізмам, але все-таки вплив таких довготривалих змін на умови на нашій планеті відзначається досить чітко.

Наприклад, 56 млн років тому на Землі спостерігався дуже рівний і теплий клімат. Температура на ній була вищою за сучасну на 5–8°C. Це був так званий палеоцен-еоценовий максимум, і вчені давно припускають, що його причиною могло бути збільшення ексцентриситету орбіти нашої планети.

Найважливіше в усіх цих змінах орбіти під дією гравітації інших планет є те, що вчені вміють більш-менш точно їх передбачати. Звичайно, чим довший часовий проміжок — тим значніші неточності, але в цілому минула еволюція нашої зоряної системи для астрономів достатньо зрозуміла.

Близькі проходження зір

Зближення Сонця з іншими зорями — це також цілком природний процес. Усі світила Галактики обертаються навколо її центру різними орбітами. Тому вектори їхнього руху час від часу перетинаються. Стається це за мірками людської історії дуже рідко, але в масштабах існування Сонячної системи — регулярно.

Відомо, що ближче, ніж на 1 світловий рік, зорі підходять до нас раз на кілька десятків тисяч років, а раз на 20 млн років інше світило підлітає до нас ближче, ніж на 20 тис. а.о. І накладання гравітаційного впливу цих зближень на збурення від великих планет може серйозно вплинути на еволюцію орбіти Землі.

Точніше, безпосередньо на орбіту нашої планети проходження зорі впливає доволі слабо. Зате газові гіганти добре його відчувають і змінюють свої орбіти. І це вже тягне за собою значні наслідки. Ймовірно, один такий випадок стався приблизно 2,8 млн років тому. Тоді зоря HD 7977 пройшла на відстані від 4 до 31 тис. а.о. від Сонця. На думку дослідників, це мало величезний вплив на нашу планету, який зараз неможливо обрахувати.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine