Обсерваторія Gaia розкрила трагічне майбутнє Сонця

Використовуючи дані, зібрані орбітальною обсерваторією Gaia, команда вчених вивчила безліч сонцеподібних зір. Метою дослідження був пошук відповіді на питання, як еволюціонуватиме наше світило та через скільки мільярдів років воно перетвориться на червоний гігант.

Діаграма Герцшпрунга — Рассела

13 червня був опублікований третій реліз наглядових даних Gaia. Серед іншого він містить відомості про розміри, температуру та масу сотень мільйонів зір. Міжнародна команда астрономів проаналізувала цей архів. Їхньою метою були світила, близькі за своєю масою та складом до нашого Сонця.

Еволюція різних типів зір. Джерело: ESA

Далі, дослідники нанесли відібрані світила на діаграму Герцшпрунга — Рассела. Це графік, на якому по вертикальній осі відраховується світність зір, а по горизонтальній — температура їх поверхонь, яка спостерігається. Світила на ній розподілені не рівномірно, а розташовуються у певних областях, що суворо відповідає етапам їхнього життєвого циклу.

Діаграма Герцшпрунга — Рассела дозволяє простежити весь життєвий шлях зорі, на зразок нашого Сонця. Спочатку новонароджене світило конденсується з газопилової хмари та ущільнюється до тисків й температур, що дозволяють розпочатися реакціям термоядерного синтезу. На діаграмі це відповідає початку головної послідовності — ділянці, де знаходиться близько 90% усіх зір.

Діаграма Герцшпрунга — Рассела за даними місії Gaia. Джерело: ESA/Gaia/DPAC

Надалі сонцеподібна зоря приступає до свого руху по головній послідовності. Вона починає виробляти більше енергії та температура її оболонки поступово збільшується. Якоїсь миті світило досягає піку своєї температури. Але після того, як запаси водневого палива починають добігати кінця, зоря починає стрімко збільшуватися у розмірах, у той час, як температура її поверхні навпаки, зменшується. Зрештою, зоря стає червоним гігантом або надгігантом, вирушаючи у правий верхній кут діаграми, а потім остигає й стискається до розмірів білого карлика, опиняючись зліва внизу.

Майбутнє Сонця

Дані Gaia дозволяють скласти картину майбутнього Сонця. Зараз його вік становить 4,57 млрд років і наша зоря знаходиться у середині свого життєвого циклу. У найближчі мільярди років Сонце поступово випромінюватиме дедалі більше енергії, а його температура збільшуватиметься. Температурного максимуму буде досягнуто, коли Сонцю буде приблизно 8 млрд років від народження.

Рух Сонця за діаграмою Герцшпрунга — Рассела. Джерело: ESA/Gaia/DPAC

Після цього наше світило розпочне рух у правий кут діаграми. Коли йому буде 10 —11 млрд років, Сонце драматично збільшиться у розмірах та перетвориться на червоного гіганта. Воно поглине Меркурій, Венеру й можливо Землю. Потім настане неминучий фінал. Зоря, яка помирає, скине свою оболонку і від неї залишиться лише ядро, яке перетвориться на тьмяний білий карлик.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада