Обсерваторія Fermi показала Всесвіт очима інопланетян

Всесвіт наповнений світлом. Але людське око вловлює лише крихітний діапазон довжин хвиль спектра, тому вся краса всесвітнього високо- та низькоенергетичного випромінювання для нас недоступна неозброєним оком. На щастя, ми створили інструменти, які дозволяють побачити невидимі промені. Один із таких приладів має космічний гамма-телескоп NASA Fermi — обсерваторія, що розташована на низькій навколоземній орбіті та спостерігає за гамма-променями, світла найвищої енергії у Всесвіті.

Fermi
Завдяки такій анімації ми маємо змогу побачити Всесвіт таким, яким, можливо, його бачать величезні очі інопланетян. Анімація: NASA

Fermi постійно стежить за всім небом, спостерігаючи за джерелами гамма-випромінювання та за тим, як вони змінюються з часом. Його спостереження дозволяють астрономам створювати та оновлювати карту джерел гамма-випромінювання. Завдяки Fermi була створена анімація, яка показує гамма-випромінювання від 1525 джерел, представлених пульсуючими фіолетовими колами, зібраних у період з лютого 2022-го по лютий 2023 року. Причому кожен кадр відображає три дні спостережень. Чим більше коло, тим яскравіше гамма-випромінювання. Жовте коло представляє видимий шлях Сонця по небу за цей період часу. Площина Чумацького Шляху на анімації позначена жовтогарячою смугою, що тягнеться через центр зображення. У ній теж присутнє гамма-випромінювання — яскравіший колір означає потужніше світіння.

Більшість випромінювання походить від типу галактик, відомих як блазари. Це підгрупа квазарових галактик. Квазар — це галактика з надзвичайно активним ядром. Надмасивна чорна діра поглинає речовину з величезною швидкістю. Цей матеріал настільки нагрівається навколо надмасивної чорної діри, що випромінює найяскравіше світло у Всесвіті.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Деякі з цих квазарів випускають струмені плазми з галактичного ядра. Коли чорна діра живиться, частина матеріалу, що обертається навколо неї, відхиляється та прискорюється вздовж ліній магнітного поля за межами горизонту подій. Коли він досягає полюсів, цей матеріал «вистрілює» в космос на швидкостях, що наближаються до світлової. Блазар — це квазар, струмінь якого спрямований на Землю або майже на неї. Завдяки такій орієнтації світло стає ще яскравішим по всьому спектру. Блазари є відомими джерелами гамма-випромінювання, але їхнє світло коливається на досить коротких часових шкалах.

Раніше ми повідомляли про те, як блазар виявився джерелом нейтрино високих енергій.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів