Обсерваторія діаметром 12,9 тис км надіслала світлини найтаємничіших явищ на Сонці

Новітня місія PUNCH (Polarimeter to Unify the Corona and Heliosphere), запущена в березні 2025 року, вже передала перші знімки Сонця, які відкривають нову сторінку в дослідженні нашої зірки. Чотири супутники місії, об’єднані в єдину систему на низькій навколоземній орбіті, вже почали фіксувати найтаємничіші явища сонячної корони та вітру.

PUNCH
14 квітня 2025 року місія PUNCH на чолі зі SwRI відкрила двері двох інструментів PUNCH/WFI2 та PUNCH/NFI, отримавши світлину перших променів Сонця і продемонструвавши, що камери сфокусовані, працюють належним чином і фіксують ширококутне зображення нічного неба на тлі «полуденних» відблисків космосу. Помітно кілька знайомих сузір’їв, зокрема Телець і Плеяди. М’яке розсіяне сяйво – це «зодіакальне світло», що відблискує від мікроскопічних частинок пилу, які обертаються навколо Сонця. Фото: Фото: NASA/SwRI/NRL

Кожен із чотирьох апаратів розміром з валізу оснащений коронографом та тепловізорами. Знаходячись на величезних відстанях один від одного разом, апарати місії PUNCH створюють «супертелескоп» діаметром понад 12,9 тис км, здатний детально вивчати перехід корони у сонячний вітер — потік заряджених частинок, що рухаються зі швидкістю понад 1,6 млн км/год. Ці частинки, досягаючи Землі, створюють полярні сяйва, але й небезпечні геомагнітні бурі, які загрожують супутникам та енергомережам.

PUNCH
Комбінація перших світлин, зроблених 14 квітня 2025 року PUNCH/WFI2 та PUNCH/NFI, показує, як поля зору поєднуються між собою. Сузір’я були визначені, щоб показати розмір поля зору. Фото: NASA/SwRI/NRL

Сонячний вітер на межі корони має яскравість у 0,1% від Чумацького Шляху, тому його досі вдавалося досліджувати лише фрагментарно. PUNCH вперше дозволить відстежувати його динаміку в реальному часі, допомагаючи передбачати сонячні шторми. Такі прогнози критичні для захисту супутників, астронавтів та інфраструктури Землі.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 2021 (183)

До товару

Водяні двигуни PUNCH

Щоб відфільтрувати зайве світло, наприклад, від зірок або космічного пилу, PUNCH використовує унікальні алгоритми обробки зображень. Але найцікавіше — мініатюрні двигуни апаратів, які працюють на воді. Незважаючи на те, що вони дають слабке прискорення лише 2 см/с, цього достатньо для стабілізації апаратів на орбіті. «Це перша місія з такими екологічно безпечними двигунами», — підкреслює Крейг ДеФорест, керівник проекту.

Наразі триває 90-денний етап тестування. Повноцінна наукова робота розпочнеться в червні. Але перші знімки вже вражають: на них видно «м’яке світіння» — відблиски від космічного пилу навколо Сонця.

PUNCH
Ілюстрація одного із апаратів “сузір’я” місії NASA PUNCH

Місія PUNCH — не просто технологічний прорив. Вона наближає нас до розгадки головної загадки Сонця: як його корона, розжарена до мільйонів градусів, генерує вітер, що формує космічну погоду всього Сонячної системи. Можливо, саме ці дані допоможуть врятувати Землю від майбутніх сонячних штормів.

Раніше ми повідомляли про те, як Solar Orbiter показав безпрецедентні деталі сонячної корони.    

За матеріалами swri.org

Новини інших медіа
Що таке темна матерія і з чого вона складається
Обсерваторія діаметром 12,9 тис км надіслала світлини найтаємничіших явищ на Сонці
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років