Обсерваторія Chandra відзначає 25 років у космосі колекцією приголомшливих світлин Всесвіту

23 липня виповнилось рівно 25 років із моменту запуску рентгенівської обсерваторії NASA Chandra. Вона була запущена 23 липня 1999 року і за цей час створила сотні дивовижних зображень космосу, включаючи 25 нових, опублікованих із нагоди цієї дати. Новий набір зображень — це вибірка з майже 25 тисяч світлин, які телескоп отримав за чверть століття свого перебування в космосі.

Chandra
Мозаїка світлин, створена на честь 25-річчя космічного телескопа Chandra. Авторство зображення: NASA / CXC / SAO

На відміну від Huble, що спостерігає в оптичному діапазоні, та James Webb, який працює в інфрачервоному діапазоні, Chandra оперує в рентгенівській частині спектра. Це дозволяє їй бачити високоенергетичні події, такі як кілонові, та досліджувати надмасивні чорні діри. Вона також надає унікальний погляд на наднові та їхні залишки.

Здатність космічного телескопа виявляти рентгенівське випромінювання має велике значення для наукових відкриттів. За словами Пета Слейна, директора рентгенівського центру Chandra, протягом чверті століття телескоп допомагав астрономам досліджувати таємниці, про які вони навіть не підозрювали, включаючи екзопланети та темну енергію.

Нові зображення включають туманності, галактики та навіть Юпітер у нашій Сонячній системі. Багато з них поєднують дані Chandra з даними інших телескопів, таких як Hubble, James Webb чи Spitzer. Ці телескопи надають загальні види зір, а Chandra демонструє рентгенівські промені на цих світлинах, які зазвичай відображені у відтінках фіолетового і пурпурного.

За словами Ендрю Шнелла, виконувача обов’язки керівника проєкту рентгенівської обсерваторії, успіх цього телескопа став можливим завдяки наполегливій праці та відданості команди.

Історія створення Chandra

У 1976 році Ріккардо Джаконі та Гарві Тананбаум вперше запропонували NASA місію, яка одного дня стане Chandra. Зрештою, місія була запущена в 1999 році й названа однією з великих обсерваторій NASA, поряд із космічним телескопом Hubble і нині списаними CGRO (Compton Gamma Ray Observatory) та космічним телескопом Spitzer, кожна з яких спостерігає за Всесвітом у різних спектрах світла.

У 2002 році Джаконі отримав Нобелівську премію з фізики за новаторський внесок в астрофізику, який привів до відкриття космічних джерел рентгенівського випромінювання, заклавши основу для розробки та запуску рентгенівського космічного телескопа.

Сьогодні астрономи продовжують використовувати дані Chandra разом з іншими потужними телескопами, зокрема космічним телескопом NASA / ESA / CSA James Webb, NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) та багатьма іншими.

Раніше ми повідомляли про те, як NASA припинить фінансування космічного телескопа Chandra.

За матеріалами popsci.com