Новий інструмент Hubble врятує космічні світлини від спотворення супутниками

Космічний телескоп Hubble виконує свої спостереження з низької навколоземної орбіти, проте велика кількість штучних супутників перебуває на більших висотах над планетою. Це призводить до появи яскравих смуг на зображеннях Hubble і створює деякі труднощі для дослідників.

Зображення туманності Оріона
Зображення туманності Оріона з довгою експозицією у 208 хвилин зі слідами супутників Starlink, що пролітають. Авторство зображення: AH Abolfath

Науковці з Інституту досліджень космосу за допомогою телескопа (STScI) розробили новий інструмент, який допомагає виявляти ці сліди супутників на знімках Hubble. Він використовує покращену камеру з більшим полем зору, ніж попередні моделі.

Вчені зауважують, що ці смуги від супутників є незручністю, але не критичною проблемою. Вони з’являються лише на 10% знімків, зроблених космічним телескопом. Утім, ці спотворення впливають на результати досліджень.

На щастя, Hubble здійснює кілька експозицій для кожного спостереження. Тому розроблені вченими STScI інструменти дозволяють видаляти смуги супутників з отриманих зображень, використовуючи інші експозиції з того ж спостереження. Нове дослідження показує, що супутники, швидше за все, не становлять серйозної загрози для Hubble, завдяки розробленому програмному забезпеченню, яке зменшує цей негативний ефект.

Своєю чергою найновітніший космічний телескоп James Webb уникає цієї проблеми, оскільки розташований у точці в космосі, віддаленій приблизно на 2 млн км від Землі, поза орбітою будь-яких супутників.

Погіршення проблеми з Hubble

Зі зростанням кількості штучних супутників (за даними STScI, їхня кількість становить майже 8000) інструменти для усунення шуму із зображень стають все важливішими. Нове програмне забезпечення, розроблене для виявлення смуг від супутників на знімках Hubble, є вдесятеро чутливішим за попередні інструменти, створені STScI.

NGC 4676
Супутникова смуга на передньому плані світлини галактик NGC 4676, що взаємодіють. Зображення: NASA, ESA, STScI

Хоча Hubble може ефективно виправляти супутникове світло на своїх знімках, астрономи висловлюють занепокоєння щодо шуму, створюваного сузір’ями супутників, такими як Starlink від SpaceX. Майбутнє покоління супутників Starlink може бути яскравішим за своїх попередників, що потенційно погіршить цю проблему.

Варто зазначити, що земні обсерваторії також стикаються з проблемою спотворення знімків із космосу через збільшення світлового забруднення, спричиненого штучним освітленням на Землі. Тому навіть якщо команда Hubble знаходить певне полегшення, астрономічна спільнота залишається настороженою, принаймні доти, поки подібні технології не будуть впроваджені в інші астрономічні інструменти, окрім цього знаменитого космічного телескопа-ветерана.

Раніше ми повідомляли про те, як технологія тотального усунення світлового забруднення покращує астрофотозйомку.

За матеріалами Universe Today.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Геть із Чумацького Шляху: знайдена найближча до Землі гіпершвидкісна зоря
Небезпечний випадок декомпресії на МКС викликав переполох в радіоефірі
Безпрецедентна роздільна здатність: супутник компанії Maxar зазнімкував МКС і Starliner
Інтерактивна карта «Жнива надії» допоможе українським аграріям
Людина, яка показала нам Сонячну систему: голова місії Voyager Ед Стоун помер у віці 88 років
Короткочасні космічні подорожі не шкодять здоров’ю людини
Зразки зі зворотного боку Місяця прибудуть на Землю 25 червня
Космічний телескоп Hubble розкрив таємницю вибуху 40-річної давнини
На кораблі Starliner виявлено новий витік гелію
Місячна станція стала на крок ближче до запуску