Небесне полотно: James Webb зазнімкував джети новонароджених зір

Космічний телескоп James Webb (JWST) отримав найдетальніше, на сьогодні, інфрачервоне зображення комплексу HH 46/47. Він утворений джетами пари молодих зір.

Комплекс HH 46/47. Джерело: NASA, ESA, CSA. Image Processing: Joseph DePasquale (STScI)  

Комплекс HH 46/47 розташований на відстані 1470 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Вітрила. Він являє собою об’єкти Гербіга-Аро: джети, що формуються новонародженими зорями в перші кілька мільйонів років свого життя. Речовина, яка викидається, стикається з навколишніми газопиловими хмарами й активно з нею взаємодіє, що проявляється у формуванні низки характерних структур, подібних до пелюсток.

Відповідальні за формування HH 46/47 зорі, розташовані всередині помаранчево-білої області, від них відходять яскраві дифракційні промені (це оптичний ефект, пов’язаний з конструкцією самого JWST). Світила приховані всередині газопилового диска, який забезпечує їх речовиною для набору маси. Сам диск не видно в інфрачервоному діапазоні, але його тінь формує дві темні конічні області, що оточують центральні зорі.

Найяскравішими деталями зображення є, позначені вогненно-помаранчевим кольором двосторонні пелюстки, що розходяться віялом від центральних зір, які формуються. Вони утворилися під час процесів, що відбувалися впродовж минулих тисячоліть, коли нові викиди речовини стикалися зі старішими та змінювали їхню форму. На знімку JWST пізніші викиди виділені блакитним кольором у вигляді ниток.

Також можна звернути увагу на другу найпомітнішу особливість знімка JWST — туманну хмару, яка позначена блакитним кольором. Це глобула. Так називають туманності, які вирізняються високою щільністю пилу та газу. При спостереженні у видимому діапазоні глобули мають вигляд темних хмар, бо через них не проходить світло фонових зір. Але в інфрачервоному діапазоні все інакше. Ми можемо побачити й об’єкти, що знаходяться за глобулою, і розглянути її структуру.

За астрономічними масштабами, HH 46/47 є досить недовготривалим утворенням. Лише через кілька мільйонів років пара зір повністю сформується і припинить викиди, що призведе до зникнення цього небесного полотна, яке має фантастичний вигляд.

Нагадаємо, що недавно JWST відсвяткував свій день народження знімком зоряного пологового будинку.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine