NASA запускає супутник для відстежування вивержень вулканів

Під час транспортної місієї корабля Cygnus у космос відправився супутник NACHOS. Цей невеликий апарат призначений для відстежування змін у хімічному складі повітря. Він здатний заздалегідь попередити про майбутнє виверження вулкану.

Супутник NACHOS в руках у інженера.
Супутник NACHOS в руках у інженера. Джерело: NASA

Супутник NACHOS

17 лютого у космос відправилася 17-та місія з транспортування на Міжнародну космічну станцію наукового обладнання. Разом із космічним кораблем Cygnus у космос відправився супутник Nanosat Atmospheric Chemistry Hyperspectral Observation Syste (NACHOS). Поки основний апарат виконує свою місію, цей сателіт масою всього 6 кг залишатиметься пристикованим до нього.

Однак перед тим, як Cygnus увійде в атмосферу після закінчення місії, він виведе NACHOS на робочу орбіту. На ній апарат виконуватиме свої власні задачі. Полягатимуть вони у спостереженні за газовою оболонкою Землі. Його камери дозволяють дистанційно визначати склад повітря над окремими невеликими структурами. Їхньої роздільної здатності достатньо для визначення змін, що відбуваються над ділянками, площа яких складає всього 0,4 км².

NACHOS здатний визначати вміст в атмосфері таких газів, як оксиди сірки та азоту. При цьому обробку даних він виконує самотужки, що дозволило відмовитися від використання великих банків пам’яті на борту та передачі на Землю значних об’ємів інформації. Використовуватиметься супутник переважно для попередження про виверженя вулканів.

Як NACHOS визначатиме небезпеку

Цього року світ був вражений супутниковими зображеннями виверження вулкану на островах Тонга. Однак спостерігати за виверженням — ще не означає його попередити. Традиційні методи визначення небезпеки спираються на сейсмічні дані, бо майже завжди вибуху передують землетруси.

Однак такий метод є ненадійним, оскільки вулкани зазвичай знаходяться у сейсмічно активних областях. Тому відрізнити звичайний землетрус від передвісника близького виверження непросто. Але над вогняною горою, що збирається вибухнути, зазвичай виділяється багато газів, зокрема того ж оксиду сірки. Й саме за ними буде слідкувати NACHOS.

Крім того, новий супутник можна використовувати й в інших галузях, зокрема у боротьбі із забрудненням навколишнього середовища. Його камери дозволяють не лише спостерігати за викидами у певному регіоні, але і встановлювати, які саме підприємства їх здійснюють.

За матеріалами: www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine