NASA вперше повністю заправила SLS

Під час генеральної репетиції запуску ракети SLS, яка відбулася 20 червня, фахівці Космічного центру ім. Кеннеді зуміли вперше повністю заправити надважкий носій. Однак через низку проблем їм знову не вдалося довести випробування до кінця.

Ракета SLS
Ракета SLS на стартовому майданчику. Джерело: NASA/Cory Huston

Тест, який пройшов 20 червня, став вже четвертою спробою заправити SLS паливом (рідким воднем та киснем). Попередні три випробування, що відбулися у квітні 2022 року, так і не були доведені до кінця через різні технічні проблеми, пов’язані як з мобільною пусковою платформою, так і з ракетою. Через це інженерам довелося повернути SLS у Будівлю вертикального складання для обслуговування заміни несправних компонентів. Після завершення ремонту, ракета була знову встановлена ​​на стартовий майданчик для продовження випробувань.

У ході нового тесту інженерам NASA вдалося повністю заправити SLS. Проте не обійшлося без нових проблем у вигляді витоку водню. Її джерело розташовувалося у швидкороз’ємному з’єднанні, яке скріпляє шлангокабель щогли хвостового обслуговування на мобільній пусковій платформі з основним ступенем ракети. Інженери спробували усунути витік. Прогрів, а потім знову охолодивши з’єднання — але це не допомогло його загерметизувати.

Після цього контролери місії вирішили «приховати» від наземного стартового комп’ютера дані про витік, щоб запустити зворотний відлік та встигнути провести якнайбільше запланованих процедур. Головною метою було досягти позначки Т-мінус 9,34 секунди до запуску, що означало припинення тесту.

Таким чином інженерам удалося дійти до позначки Т-мінус 29 секунд. Через секунду після того, як управління зворотним відліком було передано на автоматичний секвенсер запуску, керований бортовим комп’ютером ракети, він був зупинений. За словами фахівців, вони виконали більшу частину запланованих процедур. Але деякі операції, на зразок активації гідравліки на твердопаливних прискорювачах, зробити все ж таки не вдалося.

Ракета SLS
Ракета SLS на стартовому майданчику. Джерело: NASA/Cory Huston

На цей час невідомо, чи збирається NASA знову повторити процедуру чи організація задовольниться наявними даними. У будь-якому випадку мобільна платформа з SLS буде знову повернена в Будівлю вертикального складання для ремонту несправного з’єднання. Якщо NASA вирішить відмовитися від нового тесту, на ракету також встановлять компоненти системи самознищення. Вона необхідна у разі виникнення неполадок під час запуску та відхилення носія від заданої траєкторії.

За матеріалами https://spaceflightnow.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine