Не секрет, що на багатьох найпопулярніших ешелонах навколоземних орбіт стає дедалі «тісніше». Свою роль у цьому відіграє як реалізація проєктів зі створення великих угрупувань супутників, так і постійне збільшення популяції космічного сміття, що відбувається через випробування протисупутникової зброї, зіткнення, вибухи відпрацьованих ступенів та інші подібні фактори. Через це ЦУПам по всьому світу все частіше доводиться робити маневри ухилення.
Здавалось би, подібна проблема не загрожує земним посланцям, які вивчають Місяць. Зараз в околицях природного супутника нашої планети працює лише п’ять космічних апаратів. Проте навіть у таких «комфортних» умовах можуть відбуватися небезпечні зближення, що загрожують перерости в «космічну ДТП».
Учасниками такого інциденту мало не стали американський зонд LRO та індійський «Чандраян-2». Обидва апарати перебувають на орбітах, близьких до полярних, через що можуть зближуватися один з одним над полюсами Місяця. Одне таке рандеву мало відбутися 20 жовтня. Проведені за тиждень до події розрахунки показали, що це «побачення» може становити значну небезпеку. За даними інженерів NASA та ISRO (Індійської організації космічних досліджень), радіальний переріз апаратів мав бути менш ніж сто метрів, а відстань мінімального зближення — три кілометри.
Після консультацій обидва відомства дійшли висновку, що необхідний маневр ухилення. Його виконання було доручено апарату «Чандраян-2» (це можна пояснити тим, що LRO запустили ще 2009 року і він уже вичерпав більшу частину запасів палива). Індійський зонд виконав корекцію курсу 18 жовтня. Проведені після цього розрахунки показали, що найближчим часом LRO та «Чандраян-2» більше не наближатимуться на таку малу дистанцію.
Це не перший випадок такого ухилення в далекому космосі. NASA кілька разів коригувала орбіти своїх марсіанських місій, щоб унеможливити ризик їхнього зіткнення. Проте цього разу апарати належали космічним відомствам двох різних країн, що вимагало координації зусиль і спільної роботи щодо ухвалення важливого рішення.
За матеріалами https://www.isro.gov.in