NASA та ISRO запобігли зіткненню над Місяцем

Не секрет, що на багатьох найпопулярніших ешелонах навколоземних орбіт стає дедалі «тісніше». Свою роль у цьому відіграє як реалізація проєктів зі створення великих угрупувань супутників, так і постійне збільшення популяції космічного сміття, що відбувається через випробування протисупутникової зброї, зіткнення, вибухи відпрацьованих ступенів та інші подібні фактори. Через це ЦУПам по всьому світу все частіше доводиться робити маневри ухилення.

Здавалось би, подібна проблема не загрожує земним посланцям, які вивчають Місяць. Зараз в околицях природного супутника нашої планети працює лише п’ять космічних апаратів. Проте навіть у таких «комфортних» умовах можуть відбуватися небезпечні зближення, що загрожують перерости в «космічну ДТП».

Схема, що показує положення зонда «Чандраян-2» над Місяцем до і після маневру ухилення. Джерело: ISRO

Учасниками такого інциденту мало не стали американський зонд LRO та індійський «Чандраян-2». Обидва апарати перебувають на орбітах, близьких до полярних, через що можуть зближуватися один з одним над полюсами Місяця. Одне таке рандеву мало відбутися 20 жовтня. Проведені за тиждень до події розрахунки показали, що це «побачення» може становити значну небезпеку. За даними інженерів NASA та ISRO (Індійської організації космічних досліджень), радіальний переріз апаратів мав бути менш ніж сто метрів, а відстань мінімального зближення — три кілометри.

Після консультацій обидва відомства дійшли висновку, що необхідний маневр ухилення. Його виконання було доручено апарату «Чандраян-2» (це можна пояснити тим, що LRO запустили ще 2009 року і він уже вичерпав більшу частину запасів палива). Індійський зонд виконав корекцію курсу 18 жовтня. Проведені після цього розрахунки показали, що найближчим часом LRO та «Чандраян-2» більше не наближатимуться на таку малу дистанцію.

Зміни орбіти зонда «Чандраян-2» після маневру ухилення. Джерело: ISRO

Це не перший випадок такого ухилення в далекому космосі. NASA кілька разів коригувала орбіти своїх марсіанських місій, щоб унеможливити ризик їхнього зіткнення. Проте цього разу апарати належали космічним відомствам двох різних країн, що вимагало координації зусиль і спільної роботи щодо ухвалення важливого рішення.

За матеріалами https://www.isro.gov.in

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії