Експерти з NASA та ESA визначили місце, яке буде використане, як резервне сховище, для зібраних ровером Perseverance зразків марсіанського ґрунту. Воно буде знаходитися в районі, розташованому неподалік стародавньої річкової дельти в кратері Єзеро.
Місія Mars Sample Return
На борту марсохода Perseverance є 43 капсули, призначені для зберігання проб марсіанського ґрунту та атмосфери планети. Наразі, Perseverance заповнив 17 із них. У майбутньому ці зразки будуть доставлені для вивчення на Землю спільної американо-європейської місії Mars Sample Return.
Поточний план місії передбачає використання самого Perseverance для доставлення зібраних ним капсул до спускального апарата SRL (Sample Retrieval Lander). Після перевантаження зразків, встановлений на ньому модуль MAV (Mars Ascent Venicle) здійснить зліт і вийде на ареоцентричну орбіту. Там він зістикується з побудованим ESA зондом ERO (Earth Return Orbiter) та перевантажить на нього зразки. Після цього європейський апарат покине околиці Марса та ляже на зворотний курс до нашої планети.
Сховище зразків марсіанського ґрунту
Описаний вище план заснований на припущенні, що Perseverance зберігатиме працездатність до 2029 — 2030 року, коли планується посадка SRL. Однак, попри те, що досі всі марсоходи NASA демонстрували чудову живучість, завжди залишається ймовірність того, що щось може піти не так. Тому організатори місії вирішили підстрахуватися та створити запасне сховище зразків.
Суть ідеї полягає в тому, що Perseverance вивантажить частину капсул у спеціальній точці. Вона стане науковим резервом у разі пошкодження марсохода. Ці капсули будуть підібрані двома дронами-вертольотами, які прибудуть на Марс разом з SRL, а потім доставлені до модуля.
Нещодавно NASA та ESA оголосили, що обрали місце, куди будуть вивантажені капсули. Воно отримало назву Three Forks і розташоване поруч із давньою річковою дельтою в кратері Єзеро.
На цей час початок реалізації місії Mars Sample Return запланований на 2027 рік. Недавно вона вступила у фазу попереднього проєктування. У її межах інженери зосередяться на завершенні розробки необхідних для реалізації проекту технологій, створенні прототипів та оцінці програмного забезпечення.
За матеріалами https://www.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine