NASA сподівається врятувати місячний кубсат

Фахівці місії LunaH-Map сподіваються, що зможуть поновити нормальну роботу її двигунів. Це дозволить кубсату досягти Місяця у 2024 році.

Кубсат LunaH-Map (концепт). Джерело: NASA

Апарат LunaH-Map був збудований фахівцями Університету штату Аризона на замовлення NASA. Він призначений для картографування покладів водяного льоду на південному полюсі Місяця. Для цього кубсат оснащений нейтронним спектрометром, здатним визначити вміст водню в поверхневому шарі.

LunaH-Map вирушив у космос, як один із попутних вантажів місії Artemis I. Оскільки її запуск кілька разів переносився, у фахівців місії не було можливості перезарядити його батареї, що викликало побоювання щодо можливості кубсату вийти на зв’язок із Землею. Однак, все обійшлося і після відділення LunaH-Map успішно передав телеметрію.

На жаль, проблеми виникли з іншим компонентом апарата — його силовою установкою. LunaH-Map оснащений іонним двигуном BIT-3. Кубсат мав виконати маневр, який перевів би його на постійну орбіту навколо Місяця. Однак через клапан, що заклинив, BIT-3 не зумів розвинути потрібну тягу. В результаті LunaH-Map не зумів відкоригувати курс і вирушив у міжпланетний простір.

На цей час майбутнє місії залежить від того, чи вдасться фахівцям налагодити нормальну роботу двигуна. Вони планують використовувати нагрівачі, щоб розблокувати клапан. Якщо інженерам вдасться зробити це до середини січня, вони зможуть скористатися альтернативною траєкторією, яка забезпечить прибуття LunaH-Map до Місяця в січні 2024 року. Якщо їм не вдасться вкластися в призначений термін, існують також варіанти відправити кубсат пролітною траєкторією до одного з навколоземних астероїдів.

Наскільки виправдаються ці плани, стане зрозумілим вже найближчим часом. За словами фахівців місії, сам кубсат знаходиться в хорошому стані. Проведені після запуску перевірки показали, що його спектрометр працює у штатному режимі та здатний провести заплановані спостереження.

Ви також можете помилуватися приголомшливим знімком Землі, зробленим японським апаратом «Хакуто-R», який прямує до Місяця.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine