NASA шукатиме «хвилі плавучості» на межі з космосом

Місія NASA VortEx призначена для дослідження зовнішніх шарів земної атмосфери, де повітря сильно розріджене. Вчені сподіваються дослідити ураганоподібні «хвилі плавучості», що виникають там.

«Хвилі плавучості» у земній атмосфері
«Хвилі плавучості» у земній атмосфері. Джерело: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens

«Хвилі плавучості» у верхніх шарах атмосфери

NASA розпочала проєкт VortEx, призначений для дослідження верхніх шарів атмосфери Землі. Він передбачає запуск чотирьох ракет-зондів, які стартуватимуть парами, щоб зрозуміти, які процеси відбуваються у мезосфері та термосфері. Перша пара ракет вже злетіла нещодавно з території Норвегії.

Ці два шари земної атмосфери простягаються на висотах від 90 до 120 км. Науковців цікавить динаміка повітряних мас, простіше кажучи, як і куди у них дмуть вітри. Спостерігаються цікаві явища, які нагадують висотні урагани й називаються «хвилями плавучості».

«Хвилі плавучості» з’являються, коли у нижніх шарах атмосфери сильні вітри стикаються з високими горами чи будівлями. В цьому випадку виникають висхідні потоки, які досягають мезосфери та термосфери. Вони мають значно вищу густину, ніж повітря навколо. Теоретично вони сприяють здатності висотних аеростатів триматися на такій висоті, за що й отримали свою назву.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Програма VortEx

На практиці ж, як на великій висоті поводяться ці потоки, не знає ніхто. Вчені підозрюють, що вони розтікаються вусібіч, а атмосферний тиск створює значно більші коливання. Щоб з усім цим розібратися, і стартувала програма VortEx.

Кожна пара дослідницьких апаратів складатиметься з висотної ракети Black Brant 9, яка може досягати висоти близько 600 км, і значно меншої Terrier-Improved Orion, що здатна підійматися на 350 км. Обидві ракети завершать свій політ падінням у Норвезьке море.

Black Brant 9 вимірюватиме вітри на висоті 360 км, а Terrier-Improved Orion — на висоті 87 км. Обидві ракети випускатимуть для цього в атмосферу люмінесцентні хмари. Очікується, що кожна з них розповсюджуватиметься на відстань не менше 25 км.

Загалом планується випустити 16 подібних хмар на різних висотах. Вчені планують побачити, як розповсюджуються «хвилі плавучості» і як на них впливає присутність скандинавських гір, які можуть спрямовувати вгору потоки повітря, що йдуть із моря.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів